Zkušený komentátor: David Rath je morální ubožák. Je jich tu ale víc

05.06.2012 10:11

Když ihned po vypuknutí kauzy exhejtmana Středočeského kraje oslovovaly ParlamentníListy.cz zahraniční zpravodaje a komentátory s otázkou, jak na věc nahlížejí, většina z nich byla v prvních dnech skoupá na to, aby věc komentovala. Nebyl dostatek informací. Mezi oslovenými byl přitom i dlouholetý komentátor Jan Petránek, který mimo jiné podává zpravodajství z Čech pro Hlas Ruska. Týdny běží, a tak redakce otázku nyní směrem k němu znovu zopakovala.

Zkušený komentátor: David Rath je morální ubožák. Je jich tu ale víc
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Jan Petránek, novinář a publicista
reklama

„Ta kauza vyplynula na povrch jako nejočividnější nehoráznost. Ale těch nehorázností je tu v zemi moc. Třeba to, co prováděl Pavel Bém s Prahou, s Opencard. Taky to, že tu byla celá řada projektů, ve kterých létaly miliardy, jako třeba teď ten IZIP. Lidé, kteří nejsou daleko od bezprostřední znalosti toho, jak vypadá správa této země, říkají, že ročně od nás utíká přes sto miliard na korupci, a to je velmi zlé. Ten Rath je pak potom pod vlivem toho všeho, jen pouhou nepatrnou třešinkou na dortu. Horší je, že národ vnímá svoji bezmocnost a nevěří správě státu, policii a justici,“ řekl Jan Petránek ParlamentnímListům.cz.

Podle něj jsou ti muži, o kterých se nyní v souvislosti s korupcí hovoří v médiích - jako Martin Kocourek (ODS), nebo David Rath „morální ubožáci“. „A podobných morálních ubožáků je ještě velice mnoho na vlivných místech,“ upozornil dále Petránek.

Premiéra historie českého parlamentarismu

Připomeňme, že po třech týdnech za mřížemi vazební věznice a přesně měsíc po svém posledním sněmovním vystoupení bude v úterý mít  poslanec David Rath možnost předvést se před celou Sněmovnou a nejspíš i před veřejností. Obviněný je z korupce.

Je to vůbec poprvé v historii českého parlamentarismu, kdy budou poslanci kvůli tomu nuceni strpět přítomnost ozbrojených policistů v jednacím sále.

Rath dorazí do Prahy z litoměřické vazební věznice autem s ozbrojenou policejní eskortou. Kdy přesně, se však zatím v tuto chvíli neví. V každém případě začne Poslanecká sněmovna jednat ve dvě odpoledne a bude především rozhodovat, zda bude jednání o zbavení Ratha poslanecké imunity veřejné, či uzavřené. Pokud bude, jak se všeobecně očekává, veřejné, pak se Rath objeví i v přímém přenosu České televize.

V české politice se hraje šeredně ošklivá hra

Nicméně komentátor Jan Petránek se v souvislosti s dotazem na vývoj kauzy Davida Ratha vyjádřil dále i k tématu přímé volby prezidenta. Na to, zda je v současné době asi v Česku nejstaršímu a stále aktivnímu novináři nějaký z možných kandidátů na hlavu státu blízký, sice konkrétně neopověděl, přesto mnohé alespoň napověděl. 

„Prezident, kterého tu máme, tedy ta jeho funkce – to je do značné míry jen takový razítkovací panák. Proto bych se spíše zamýšlel nad jiným systémem této funkce. Třeba ve Francii má hlava státu exekutivní pravomoce. Tady u nás má parlamentní a podívejte se na ten parlament, to je jak maškarní bál. Nikdo neví, kdo tam skutečně něčím vládne. Když vidím takového Marka Bendu, nebo Jana Vidíma, Jana Kubiceho, nebo Jiřího Paroubka, kterého Kubice nepřímo označil jako pedofila, tak je to důkaz toho, že se tu hraje šeredně ošklivá hra. A prezident v této zemi neznamená nic podstatného,“ uvedl dále Petránek, který patřil i k blízkým osobnostem exprezidenta Václava Havla. Netajil se však ani vůči němu s některými kritickými připomínkami.

„Já bych chtěl prezidentský systém, aby měl prezident pravomoci třeba na úrovni francouzského prezidenta – aby rozhodoval, ale též za to zodpovídal. Tady nyní prezident nikomu za nic nezodpovídá,  kromě velezrady. Tak si říkám, kdyby tedy byl ten náš prezident aspoň tak hodnej, a šel uříznout uši těm politikům, co tu tak kradou. Já si myslím, že by ho za to nemohl nikdo zavřít a všichni by věděli, že tedy tohle se dělat nemá a třeba by si konečně dali pokoj,“ prozradil na sebe ParlamentnímListům.cz Jan Petránek.

Bez ohledu na to, kdo se tím novým prezidentem nakonec v Česku stane, a s vědomím toho, že Ústava se zřejmě měnit nebude, a tak zůstanou vize Petránka nesplněné, vyjádřil zkušený komentátor a zahraniční zpravodaj další přání.

„Kdyby ten nový prezident aspoň ten první den ve své funkci dal milost tomu řidiči Romanu Smetanovi. To, co si dovolila paní soudkyně, odsoudit člověka kvůli tomu, že pomaloval tvář jejího manžela, to je opravdu naprosto nevídané, to by se nestalo ani v Malajsii. Když ti, co kradli, mohli dostat milost, za to, že někdo vyjádřil svůj názor a milost nedostane, tak je nám ten náš prezident k ničemu, to se na mě nemůže nikdo zlobit. Ten prezident by totiž měl být poslední pojistkou proti lumpárně,  která se může stát v justici,“ konstatoval dále pro ParlamentníListy.cz Jan Petránek.  

Je nutné zamýšlet se, jak zaměstnat všechny lidi

Podle něj je problém současného systému u nás, ale i ve světě, to, že vlády musí mít plány, jakým způsobem zaměstnat lidi, dát jim ale zase zároveň tím svobodnou možnost. „Nedovolit však, aby někde  bylo nahromaděné takové obrovské množství  bohatství, které je někde u někoho v šuplíku, ve schránce, trezoru, nebo na účtu, ale nikomu nic nedává, neprospěje. Důvod je v tom, že ekonomika je tak zlá macecha, že si vymýšlí, a přikládá hodnotu něčemu, co společenskou užitečnost nemá,“ uvedl Petránek.   

Jak dodal, vládě (a to nejen té naší) chybí také koncepce vývoje společnosti, a to je problém. „Teď má třeba někdo spíš koncepci toho, jak Čechům zarazit, aby vyráběli cukr. Francouzi nám nejspíš zase budou říkat, jak smíme mít velké vinice, jestli se má místo brambor a pšenice pěstovat řepka…Tato vláda prostě nedělá politiku, která by vyhovovala občanům této země,“ řekl Petránek ParlamentnímListům.cz.

 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…