Antikomunisté rozdávali karafiáty. Mazejte radši do práce, křičel na ně senior

08.03.2013 20:35

REPORTÁŽ „Jsou ty kytky zadarmo?“ to byl první dotaz, na který odpovídali aktéři pátečního happeningu ve Zlíně. Kyticemi karafiátů, které měli lidé vhazovat do červené klece, na počest žen, které týrali, věznili nebo zabili z politických důvodů za komunismu, chtěli připomenout dřív masově opěvovaný svátek MDŽ.

Antikomunisté rozdávali karafiáty. Mazejte radši do práce, křičel na ně senior
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antikomunisté rozdávali karafiáty při MDŽ

„Je to vzpomínka na události doby minulé a zároveň protest proti tomu, že máme teď komunisty v Radě Zlínského kraje. Jsou nereformovaní, protože se stále odkazují k Marxovi a socialismu, což není demokratické,“ upozornil Radek Pelz ze sdružení Repetent 21 ze Zlína, které vešlo do povědomí místních lidí hlavně tím, že jeho členové nastříkali na krajské zastupitele sprej proti komárům. „My apelujeme na ČSSD, aby sestavili v kraji koalici z demokratických stran. Pokud bude komunistů hodně, můžeme se dočkat toho, co se dělo po roce 1948,“ doplnil Pelz.  

Někteří odnesli karafiáty domů

Rudou klec postavili antikomunisté 8. března odpoledne na náměstí Míru. Dovnitř umístili panel se jmény 19 žen, které zničil minulý režim. Členové sdružení obcházeli kolemjdoucí a nabízeli jim květiny. Někteří si s díky vzali rudou kytku domů a na význam happeningu nereagovali. Mezi lidmi se našel i zarytý kritik, který hlasitě posílal celý Repelent i s jejich klecí pryč. „Mazejte radši do práce. Vy blbci,“ křičel na náměstí naštvaný senior. Místní aktivisté si jeho narážky k srdci příliš nebrali. „Běžte radši na pivo, dědo,“ reagovali. „Víc protestů jsme si užili, když jsme klec stavěli. Lidé nám vytýkali to, že jsme mladí,a že si nepamatujeme, jak se za komunistů dobře žilo. Myslím, že spousta obyvatel Zlína je proti nám,“ podotkla Michaela Kirschová z Repelentu 21. 

Jinak měl ale happening vcelku poklidný průběh. Lidé, kteří ke kleci přišli a karafiát do ní položili, měli jasno. „Jsem určitě proti komunistům. Bohužel si myslím, že žádné demonstrace už smysl mít nebudou, protože si je lidé zvolili a teď můžou tak akorát nadávat,“ reagovala studentka Markéta Červenková ze Zlína.

Mišák by měl odstoupit

Svůj názor na věc měl i další obyvatel krajského města Libor Šlampa, který by kromě komunistů nejraději odstranil z Baťova mrakodrapu i samotného hejtmana. „ČSSD tvrdila, že spolupráce s extrémisty je tabu a oni tohle očividně obcházejí. Hejtman Mišák by měl odstoupit,“ vyzval Šlampa. Zároveň ale uvedl i to, že karafiát koupí i své ženě domů. Zřejmě si řekl, že i když jde v podstatě o zprofanovaný symbol, kytka za nic nemůže. „Pro ženu koupím taky karafiát. Navíc nesmíme zapomenout na to, co se za minulého režimu dělo,“ dodal.

Sdružení Repelent 21 usiluje o změnu ve složení zastupitelstva Zlínského kraje a prosazuje vytvoření koalice s jinou stranou než je KSČM. Zároveň vzkazuje: „Budeme tak dlouho protestovat, dokud budou komunisté ve vedení kraje.“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kubera? 100 cigaret, 15 kafí, whiskey, skoro nejedl! Teplice truchlí a vyprávějí. Ale došlo i na „Muslice“. Máme FOTO

12:11 Kubera? 100 cigaret, 15 kafí, whiskey, skoro nejedl! Teplice truchlí a vyprávějí. Ale došlo i na „Muslice“. Máme FOTO

REPORTÁŽ „Všem je to líto. Na druhou starnu se nelze divit, že to vzalo tak rychlý konec. Kouřil sto…