Bída posílá děti chudých do ústavů. Ministr Drábek zasahuje

24. 11. 2011 7:55

Podle nového konceptu ministerstva práce a sociálních věcí by se v Česku mělo v první řadě zajistit, aby děti nebyly odebírány z rodin, kde to není nezbytně nutné. Zatím je však u nás téměř polovina dětí posílána do ústavů kvůli neutěšené sociální situaci rodičů - např. když rodina nemá vyřešené bydlení, je chudá či neposílá děti do školy. Takovéto situace se však prý dají řešit s pomocí sociálních pracovníků, terapeutů a možností sociálního bydlení. Zvláště poté, co budou v Česku zrušeny v roce 2014 kojenecké ústavy. Je to reálné?

Bída posílá děti chudých do ústavů. Ministr Drábek zasahuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09
reklama

"Ano, chceme posílit služby pro rodiny, které jim pomohou s řešením problémů a krizových situací, aniž by musely být děti z rodiny odebrány," přiblížil podstatu plánované reformy systému v péči o děti do tří let ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Teprve až poté, kdy prý selže i tato síť podpůrných služeb, bude se pro dítě hledat jiný domov. Ale už ne v ústavech, jako je tomu nyní, ale v pěstounských rodinách. Ministerstvo proto plánuje náborovou kampaň spojenou s lepším finančním oceněním pěstounů. "Poznatky mnoha studií prokázaly totiž jednoznačně negativní vliv institucionálního typu péče na vývoj dítěte, a to nejen po citové, ale i biologické stránce," připomněl ministr během úterní mezinárodní konference o právech dětí v nejútlejším věku, které se zúčastnili zástupci ze 17 zemí.

Čtěte také:

"Ústavní péče je z historicko-politických důvodů nejvíce rozšířena právě ve střední a východní Evropě. Tento typ péče se rozmohl v 50. letech, kdy vládnoucí komunistická garnitura vybudovala síť kojeneckých ústavů," doplnil pro ParlamentníListy.cz zástupce komisařky OSN pro lidská práva Jan Jařab. Zdůraznil, že jediným důvodem k tomu, aby dítě bylo vytrženo z rodiny, má být týrání dítěte či podezření na něj - nikoli chudoba či rodičovská nezralost, jak je tomu nyní.

Jak to bude probíhat v praxi, zda to bude znamenat také případný nábor nových pracovních sil do terénu, zatím nikdo upřesnit nechce. Podle ministra práce a sociálních věcí Drábka by však na tuto změnu mělo být v rozpočtu dostatek finančních prostředků. "Je totiž třeba brát v úvahu to, že péče o jedno dítě v ústavu je vyčíslena na 40 až 60 tisíc korun měsíčně. Pokud budou tyto peníze věnovány konkrétním službám pro rodiny s dětmi, které je potřebují, bude to v každém případě nejvýhodnější pro to dítě, peníze budou efektivně vynaloženy," uvedl dále Drábek.

Rozjede se kampaň na podporu pěstounů - stačí, když se přihlásí 500 nových

I když mají kojenecké ústavy svoji historii, mnozí odborníci je nyní považují za přežité."Dnes jsme už někde jinde. Ve vyspělých demokratických zemích se od ústavního způsobu péče ustupuje a nahrazuje se právě náhradní rodinnou péčí na bázi pěstounských rodin," poznamenal na toto téma během konference také ředitel odboru rodiny na ministerstvu sociálních věcí Miloslav Macela.

Čtěte také:

V současné době je v České republice zhruba 3000 pěstounských rodin. Pokud budou zrušeny kojenecké ústavy počátkem roku 2014, jak MPSV uvádí, bude třeba získat ještě další pěstouny. Podle ministerstva by to neměl být závažný problém, stačit by prý mělo navýšení počtu pěstounů o 500, což je asi 20 procent stávajícího stavu.

Kojeneckými ústavy prochází ročně 2000 dětí

Od roku 1993 do roku 2009 bylo přitom v České republice svěřeno do pěstounské péče15 984 dětí, tj. průměrně 940 dětí ročně. Každým rokem až na výjimky se počet dětí umístěných do pěstounské péče zvyšuje, v roce 1993 jich bylo umístěno 656, zatímco v roce 2009 jich bylo 1568. Kojeneckými ústavy pak dosud ročně u nás projde asi 2000 dětí.

Čtěte také:

Ministerstvo práce a sociálních věcí proto počítá navíc i s podporou podobných institucí, jako jsou SOS vesničky nebo Klokánek.

Nutno však dodat, že plán ministra Drábka zatím naráží na legislativní překážku. Dosud totiž nebyla přijata novela zákona o sociálně právní ochraně dětí, která se zadrhla na legislativní radě vlády. Novela přitom měla pěstounům ulehčit žádosti.

"To, že nebyl zákon projednán, bude mít určitě vliv na to, kdy případně budou některé kojenecké ústavy uzavřeny," domnívá se místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Rušení ústavů přivítají developeři? Transparency International to prý pohlídá

Česká televize pak upozornila nedávno na to, že mezi zástupci neziskového sektoru navíc panují obavy, aby na rušení ústavů nevydělali developeři.

Čtěte také:

"My budeme velmi hlídat to, aby během transformace nedošlo k nějakým potenciálním manipulacím s pozemky a majetky, které jsou zajímavé," uvedl ředitel české pobočky Transparency International David Ondračka. Mělo by jít prý například o areál v pražské Krči. Už teď totiž existuje návrh nového územního plánu, že by mělo kojenecký ústav a dětské centrum vystřídat místo pro bydlení. Kdo konkrétně do připravovaného územního plánu změnu využití navrhl, pražský magistrát ani na přímý dotaz ČT neuvedl.

Ani odborná veřejnost není jednotná v názoru na rušení ústavů

Navíc - ne všichni i z odborné veřejnosti, jsou však nápadu nakloněni. Vedení odborných společností dětských lékařů žádá proto ministry práce a sociálních věcí a zdravotnictví, aby  přípravy chystaného rušení kojeneckých ústavů zastavili. Postup je podle nich unáhlený a nepřipravený. Ministrům vyčítají, že se s nimi o navrhovaných změnách neporadili.

I představitelé dětských lékařů si stěžují na to, že se o záměru nevedla diskuse a odborníci nemohli návrh připomínkovat. Úprava se navrhovala do zákona o zdravotních službách až ve sněmovně, ale nakonec se do něj nedostala.

Čtěte také:

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Akademie věd ČR: Češi vyvinuli přepravní boxy pro kamery vesmírné sondy

17:59 Akademie věd ČR: Češi vyvinuli přepravní boxy pro kamery vesmírné sondy

Jsme ve vesmíru sami? Bylo by zvláštní, kdyby na Zemi existovaly jediné formy života v celém univerz…