Celková částka úplatku v kauze Ratha byla 24 milionů

16.5.2012 7:29 odp.

Konečná částka v kauze bývalého poslance a hejtmana Davida Ratha, která byla určená na úplatky za rekonstrukci zámku v Buštěhradě, dosáhla podle policie výše 24 milionů korun. Rath byl policií zadržen v pondělí večer poté, co převzal sedm milionů z této sumy.

Celková částka úplatku v kauze Ratha byla 24 milionů
Foto: Tomáš A. Nový
Popisek: David Rath je převážen do litoměřické vazební věznice

Z dokumentů, které po předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové obdržel i šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, vyplývá, že hlavní postavou zmanipulované rekonstrukce zámku v Buštěhradě nebyl přímo David Rath, ale jeho dva spolupracovníci Petr Kott a Kateřina Pancová. Rath byl údajně tím, kdo z titulu funkce mohl zakázku nějak ovlivnit. S největší pravděpodobností právě od ředitelky kladenské nemocnice Rath převzal krabici se sedmi miliony.

Z dokumentu dále vyplývá, že peníze opravdu patří k zakázce v Buštěhradě. Ta měla stát přibližne 215 milionů korun. Kraj dokonce již vybral vítěznou firmu na rekonstrukci zámku letos v březnu.

Do tendru o rekonstrukci se přihlásily dohromady čtyři firmy se shodnými nabídkami kolem 200 milionů. Zakázku vyhrála firma s nejnižší nabídkou, a to firma Konstruktiva Branko z Prahy, jejíž ředitel je rovněž zatčený.

Soud poslal ve středu Davida Ratha do vazby, protože neuvěřil jeho tvrzení, že mu peníze v krabici byly podstrčeny. Detaily případu policie stále oficiálně tají.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ve Francii to jde, na Slovensku to jde, Bruselu to nevadí. Fialova vláda? Seká dluhy

9:53 Ve Francii to jde, na Slovensku to jde, Bruselu to nevadí. Fialova vláda? Seká dluhy

„Nejvíce tržní a nejjednodušší řešení, které lze učinit, je, aby vláda vytáhla z ČEZ ve formě divide…