Český sokol z Mnichova pláče, že Češi nenávidí Čechy

07.03.2012 6:32 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Klaus se chová dost nehorázně, ale v Německu to už nikoho nevzrušuje. Češi se k Čechům mimo republiku chovají hodně nenávistně. Prý si už na Západě nahrabali dost. Občas jde o zakrývání kolaborace s bývalým režimem. Tak si před stopadesátiletým výročím Sokola stěžuje starosta sokolské organizace v Mnichově Karel Pokorný. Sokol by se prý měl nyní stát organizací evropské vzájemnosti a patriotismu.

Český sokol z Mnichova pláče, že Češi nenávidí Čechy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Časopis mnichovského sokola

„Evropská unie byla pro republiku určitě požehnáním. Přišla v době slábnoucí ekonomiky, omezila totální rozkrádání státních investic, přinesla sama investice, pracovní příležitosti a těch zhruba třicet miliard dotací ročně není k zahození. Ale nepodařilo se jí přinést do republiky evropské myšlení,“ soudí starosta mnichovského SKV Sokol Karel Pokorný. Před oslavami stopadesátiletého výročí založení Sokola, organizace propagující jednotu a vzájemnost, si stěžuje na nenávistné postoje Čechů k Čechům v zahraničí.

Češi Čechům nepřejí

Sokol Pokorný zakládal před osmi lety SKV Sokol v reakci na prý nedemokratické poměry ve starším sdružení TV Sokol, kde před tím léta působil. „Čtenářské reakce na nedávný rozhovor ParlamentníchListů.cz s TV Sokol Mnichov opět ukázaly, že vztah Čechů doma k Čechům žijícím mimo republiku je často nevraživý a někdy až nenávistný. Po dvaceti letech vzájemného poznávání je to nepochopitelné. Česká emigrace je stále vnímána jako většinou nafoukaná, udělující nesmyslné rady, pro domácí nepoužitelné.  Některé nové politické subjekty dokázaly šikovně vytvořit náladu ve smyslu, co by chtěli, nežili tady a na západě si už nahrabali dost, kterou mnozí ochotně přebírali, někdy i jako obranu vlastní kolaborace s minulým režimem,“ míní Pokorný s tím, že tyto vzájemné antipatie by měli Češi na obou stranách hranic hodit za hlavu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nejsou důkazy? Neúspěch akce „čínský špion“ by měl zajímat Babiše

4:40 Nejsou důkazy? Neúspěch akce „čínský špion“ by měl zajímat Babiše

Skončí “velká kauza” s údajným čínským agentem blamáží pro BIS i policii? Městský soud v Praze totiž…