Důchodci vyrazí do ulic. Rada seniorů: Plně je podpoříme

29. 3. 2012 13:19

Důchodci budou 30. května v Praze protestovat proti chystaným vládním škrtům. Demonstraci na náměstí Jana Palacha svolává Rada seniorů. Podle předsedy této rady Zdeňka Pernese je v tísnivé životní situaci několik set tisíc seniorů a právě proto se nediví tomu, že senioři chtějí kvůli vládním škrtům poprvé vyjít do ulic.

Důchodci vyrazí do ulic. Rada seniorů: Plně je podpoříme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodci sedící na lavičce v parku
reklama

Čtyři seniorské organizace odmítají chystané zmrazení penzí i případné zpomalení jejich růstu, které plánuje vláda. Podle nich by se tak dál snižovala životní úroveň důchodců v Česku. Senioři proto chtějí plánovanými protesty donutit vládu, aby neměnila systém výpočtu penzí. Podle Rady seniorů by to totiž ještě víc zhoršilo už tak nízkou životní úroveň důchodců. Rada proto žádá zrušení stropů na odvody důchodového pojištění a odklad penzijní reformy do roku 2016. Pokud se tak nestane, tak demonstraci plánovanou na středu 30. května bude rada plně podporovat.   

„Pokud by mělo dojít k realizaci navrhovaných opatření ministra Kalouska, mezi kterými je i zmrazení penzí na úrovni letošního roku na další tři roky a to i přesto, že životní náklady důchodců mají být vykompenzovány,“ vysvětlil v rozhovoru pro Český rozhlas (ČRo) předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes.

„Životní náklady důchodců rostou strmým tempem, došlo k navýšení ceny na bydlení, došlo ke zdražení léků, zatímco valorizace penzí velmi skromným tempem a ještě mají být zastaveny. Proto senioři chtějí vyjít do ulic,“ pronesl dále Pernes. Podle něj je v tísnivé životní situaci několik set tisíc seniorů a jejich počet se bude brzy navyšovat.

Napochodujeme i před Strakovu akademii

Pernes odhaduje, že na demonstraci na náměstí Jana Palacha by mohly přijít tisíce seniorů. Ti plánují, že napochodují i před Úřad vlády. „Protože ve středu zasedá vláda a na vozíku nebo v autě jim doneseme hromadu petičních archů,“ upozornil Pernes. 

„Vyzveme pana premiéra, předsedy obou komor parlamentu a ve vhodnou dobu oslovíme i pana prezidenta, který nás pravidelně každý rok přijímá. V krajích oslovíme koaliční poslance a senátory,“ dodal.

Jak rozhlas upozornil, pražskou demonstraci doplní menší protestní akce v krajích. Ještě předtím ale celý duben budou prý senioři přesvědčovat politiky vládní koalice, aby od škrtů v důchodech ustoupili. 

Senioři se podle Pernese zapojí i do protestů, které chystají odbory. Jejich předáci už svolali na Václavské náměstí protestní demonstraci na 21. dubna. Spolu s dalšími nespokojenými iniciativami žádají "zastavení asociálních reforem, demisi vlády a předčasné volby".

Průměrný důchod je jen 10 740 korun

Podle údajů, které rozhlas zjistil, v České republice žije 2 340 tisíc příjemců starobních penzí. Průměrný důchod je 10 740 korun.

Zmrazení penzí na příští tři roky navrhl nejprve ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) poté uvedl, že by dal přednost úpravě valorizačního schématu, například jejího navázání na výběr sociálního pojistného, což by růst penzí zpomalilo. Zároveň přitom chce prosadit, aby se v příštím roce penze zvýšily aspoň o procento.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Vyšetřování „Bečvy“ v přímém přenosu

14:21 Policie ČR: Vyšetřování „Bečvy“ v přímém přenosu

Vyjádření policejního prezidenta k případu „Bečva“