Ekonom našel cestu z krize: Modlete se, šetřete a souložte

16.05.2013 7:29

Ekonom Ladislav Tajovský komentuje nejnovější nelichotivá čísla o české ekonomice. Je podle něj s podivem, jak překvapený úžas mezi odborníky vyvolala. Ve skutečnosti se totiž podobně neveselé statistiky daly docela dobře očekávat.

Ekonom našel cestu z krize: Modlete se, šetřete a souložte
Foto: Petr Kupka
Popisek: Děti dostaly balónky

Především je podle něj třeba říci, že posun statistiky HDP o několik málo desetin má o kondici ekonomiky nulovou vypovídací hodnotu. Než tím, že ekonomika klesla místo očekávaných 1,5 procenta o 1,9, to už se prý spíš můžeme trápit mrtvými v Bangladéši. „Mánie všechno vtěsnat do úhledných tabulek postrádá jakoukoliv logiku,“ myslí si ekonom.

Co však podle něj má smysl sledovat, jsou čísla nezaměstnanosti. „Ta jsou skutečně zoufalá a v mnoha regionech katastrofální,“ upozorňuje Tajovský. Všichni by si podle něj měli uvědomit, že nejcennějším faktorem ekonomiky je potenciál ukrytý v každém člověku. Důkazem současné absurdní politiky je to, jak se s tímto potenciálem mrhá.

Přesto prý nesmíme zapomínat, že uměle podporovaný hospodářský růst jednou narazí na své limity a čím déle tato falešná naděje trvá, tím drsnější je pak očistný proces. Proto jsou úplně mimo nápady na překonání mizérie různými stimuly a pobídkami.

Především je podle ekonoma nezbytné věřit v budoucnost. „Spíše než se stresovat tím, že je desetina procenta v německém HDP jinde, než měla podle předpovědi být, těšme se na dovolenou (nikoliv nutně drahou), šetřeme na ještě horší časy a pořiďme si děti. Nic lepšího pro sebe ani ekonomiku stejně udělat nemůžeme,“ doporučuje ekonom. A nebylo by prý od věci se občas pomodlit - uškodit to nemůže a pozitivní efekt to bude mít asi stejný, jako současné kroky evropských vlád a centrálních bank.   


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soudní znalec v akci: „To mi řekl on.“ Lež. „Znal jsem ho.“ Lež. „Byli tam odborníci.“ Lež. A další a další. Pak se soudkyně nadechla a řekla…

4:46 Soudní znalec v akci: „To mi řekl on.“ Lež. „Znal jsem ho.“ Lež. „Byli tam odborníci.“ Lež. A další a další. Pak se soudkyně nadechla a řekla…

Několikrát jsme se v rámci sledované kauzy údajně padělaných obrazů, kdy ovšem nikdy nedošlo k odhal…