Euro přijmeme do roku 2016, říká Paroubek

30.01.2010 11:33

Jiří Paroubek načrtl, co se bude dít, když ČSSD letos vyhraje volby. V roce 2013 by podle šéfa ČSSD měl schodek státního rozpočtu klesnout pod tři procenta HDP. Přijetí eura pak prý na sebe nenechá dlouho čekat.

Euro přijmeme do roku 2016, říká Paroubek

Česká republika by mohla podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka přijmout euro nejpozději do roku 2016. To za podmínky, že květnové volby do sněmovny vyhraje jeho strana. Uvedl to v sobotu na schůzi širšího vedení ČSSD, které projednává volební program strany.

"Budeme hledat cestu k úsporám a hospodářskému růstu. V roce 2013 počítáme s tím, že by schodek státního rozpočtu byl pod úrovní tři procenta HDP. Česká republika by mohla vstoupit do evropské měnové unie v roce 2015 nebo 2016. Může to být i dříve, pokud dojde k hospodářskému oživení," prohlásil Paroubek.

Předseda ČSSD mluvil o přijetí jednotné evorpské měny i před týdnem na mezinárodním ekonomickém fóru v Praze. Tehdy byl ještě o trochu optimističtější. Hovořil o letech 2014 nebo 2015.

Niedermayer: Čím dříve, tím lépe

Odborníci považují Paroubkův plán za realizovatelný, ne všichni mu ale věří. Například David Marek ze společnosti Patria Finance považuje za realistický termín přijetí eura rok 2017.

"ČSSD už jednou měla zavedení eura jako prioritu, když se pak však měla postarat o snížení deficitu, konsolidaci veřejných financí, už to bylo horší," řekl před časem serveru ParlamentníListy.cz Luděk Niedermayer z Deloitte ČR.

Jedním dechem však Niedermayer dodal, že čím dříve Česko euro přijme, tím to bude lepší. "Díky struktuře naší ekonomiky je zavedení eura velmi významné," soudí bývalý viceguvernér ČNB.

Foto: Hans Štembera

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ČTK, ol

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Na letošní Bahna zavítalo přes 50 tisíc fanoušků armády

22:30 Armáda ČR: Na letošní Bahna zavítalo přes 50 tisíc fanoušků armády

Ukázky vojenské techniky v těsné blízkosti diváků, novinky v podobě chemického průzkumného vozidla n…