Europarlament pojmenuje po Václavu Havlovi jednu ze svých budov

17.01.2012 19:18

Předsednictvo Evropského parlamentu rozhodlo o tom, že po nedávno zesnulém českém exprezidentovi Václavu Havlovi pojmenuje sedmipodlažní budovu EP ve Štrasburku, která zatím nese označení "budova B". Sdělil to český europoslanec a dosluhující místopředseda evropských zákonodárců Libor Rouček.

Europarlament pojmenuje po Václavu Havlovi jednu ze svých budov
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel

"Tato budova se nachází mezi Evropským parlamentem a Radou Evropy, takže by takovým symbolickým způsobem spojovala tyto dvě instituce, jejichž základní hodnoty jsou respekt a úcta k lidským právům, občanským právům a také evropskému sjednocování, evropské integraci," řekl Rouček. Podle něho se tím na úrovni evropských institucí naplní odkaz bývalého československého a českého prezidenta.

Návrh českého europoslance počítal s tím, že se po Havlovi pojmenuje budova, nikoliv jenom prostor, v již dané budově. Zároveň podle Roučka nebylo reálné, že by se přejmenovávaly stávající budovy pojmenované například po Louise Weissové nebo Winstonu Churchillovi. Nakonec tak bylo na výběr mezi dvěma kancelářskými budovami v Bruselu a této ve Štrasburku, které Evropský parlament v současné době kupuje.

K návrhu se vedení EP jednoznačně postavilo pozitivně, uvedl Rouček, podle něhož šlo shodou okolností o poslední usnesení předsednictva, které vedl Polák Jerzy Buzek, jenž se před třiceti lety účastnil boje za lidská práva a demokracii v Polsku i ve východní Evropě.

Od kdy takzvaná budova B ponese jméno českého dramatika, disidenta a politika se zatím podle Roučka nedá odhadnout, protože je budova "v procesu koupě".

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas, čtk
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tunel, pane Babiši? Dalšího ministra čeká peklo. Muž přes palubu? Poslanci mají nabito. A k tomu jsme zjistili i něco horšího

4:47 Tunel, pane Babiši? Dalšího ministra čeká peklo. Muž přes palubu? Poslanci mají nabito. A k tomu jsme zjistili i něco horšího

Šok pro všechny jen trochu znalé dění na Ministerstvu obrany způsobila kauza s nákupem pasivních rad…