Halík na Hrad, volá komentátor

14.12.2011 11:57

Mohl by se kněz a sociolog Tomáš Halík stát prezidentem? Není to příliš pravděpodobné, ale komentátor deníku MF Dnes Karel Škarabal se snaží dokázat, že by to české společnosti jen prospělo. Halík by nás prý dokázal lépe připravit na časy krize a snad by přispěl i k obnovení důvěry občanů v tento stát. Autor závěrem dodává, že nezbývá než se modlit, abychom napříště neměli horšího prezidenta, než máme dnes.

Halík na Hrad, volá komentátor
Foto: halik.cz
Popisek: Filozof a katolický kněz Tomáš Halík
reklama

Vždy, když se v Česku volí nový prezident, dochází k radikálním změnám. Po kovaném komunistovi Husákovi nastoupil disident Václav Havel. Po Havlovi přišlo období jeho nejtvrdšího kritika Václava Klause. Kdo přijde další? Z pohledu aktuálního dění se můžeme dočkat i kněze na Hradě. Nahradí Klause jeho hlasitý kritik kněz a sociolog prof. Tomáš Halík? Komentátor Karel Škrabal by vůbec nebyl proti. Jeho úvahu přináší dnešní MF Dnes.

Hlavně, ať je příští prezident lepší

Autor poukazuje na to, že českou společnost čekají změny. Když nic jiného, donutí nás k nim evropská ekonomická situace. A důraz na nemateriální hodnoty, který by Halík na  Hrad nejspíše přinesl, by tento nelibí náraz mohl zlehčit. Stejně tak by se mu mohlo podařit obnovit důvěru občanů ke státu.

„V době, kdy lidé nevěří v politiku ani politikům, by silná duchovní autorita z nepolitického prostředí mohla pomoci k obnovení základní důvěry v systém státu a v demokratické právní zřízení,“ věří Škrabal.

Halík má však v očích komentátora i řadu dalších předností. Z pozice hlavy státu by mohl lidem mimo jiné vysvětlit, že majetkové vyrovnání státu s církvemi pomůže i ateisticky smýšlejícím občanům. Církev totiž odedávna provozovala charitu a teď na ni bude mít i prostředky. Charita je přitom něco, bez čeho se v nastupujícím čase krize neobejdeme.

V závěru své úvahy Škrabal apeluje na politiky. Pokud by prý zvolili na Hrad člověka, který nevzešel z jejich řad, dokázali by, že umí překročit vlastní stín. V případě, že nakonec dojde na přímou volbu prezidenta, mohlo by prý zvolení Halíka ukázat, že to s naším národem ještě není tak špatné. Ale ať už se prezidentem stane kdokoliv, autor doufá, že to nebude horší, než teď.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní muzeum vytváří virtuální vzdělávací program pro děti

14:50 Národní muzeum vytváří virtuální vzdělávací program pro děti

Národní muzeum je významnou součástí vzdělávacího systému naší republiky. I proto chce zůstat v kont…