KSČM patří do parlamentu, míní Dolejš. Falešné hrdinství kůlu v plotě je na nic

15. 1. 2012 8:28

Poslanec Jiří Dolejš (KSČM) odpověděl na dotaz jednoho ze čtenářů serveru ParlamentníListy.cz. Zdůraznil, že KSČM podle jeho názoru patří do parlamentu a vymezil se vůči těm stranickým kolegům, kteří volají po návratu k revolučním ideálům KSČM či stalinismu. Přesně to načnuli komunisté na Praze, když předsedu strany Vojtěcha Filipa označili za revizionistu a obviňovali spolustraníky, že podlehli maloměšťáctví a parlamentarismu.

KSČM patří do parlamentu, míní Dolejš. Falešné hrdinství kůlu v plotě je na nic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

Poslanec Jiří Dolejš (KSČM) odpověděl na dotaz jednoho z našich čtenářů vystupujícího pod přezdívkou Q777. Ten chtěl slyšet, jak zákonodárce hodnotí výroky své stranické kolegyně Marty Semelové a jí podobných komunistů, kteří bývají označováni za stalinisty. Tito konzervativně ladění představitelé KSČM dokonce tvrdí, že strana podlehla maloměšťáctví a parlamentarismu. Vytratil se z ní revoluční duch.

Názorová pluralita do KSČM patří, ale stalinismus ne

Poslanec má za to, že názorová pluralita je v komunistické straně běžná, proto ani on nemusí souhlasit s některými názory svých spolustraníků. Zdůrazňuje ale, že od kritické programové distance vůči stalinismu a mocenskému selhání  minulosti nelze ustupovat. Navíc dodává, že zhodnocení přehmatů minulé doby je na místě, ale ještě více je třeba hledět do budoucnosti a nabízet reálná řešení problémů dneška. A problémy dneška může KSČM reálně řešit pouze na půdě parlamentu, kde hledá podporu pro své návrhy.

„To, že naše programové cíle prosazujeme v rámci pluralitní demokracie, je jasné - od schopnosti mít  spojence v parlamentu i mimo něj tedy rovněž nelze ustupovat -  falešné hrdinství kůlu v plotě je na nic.  To nevylučuje kritiku těch potenciálních spojenců, ale tolerantně, s respektem k jinému názoru, tak aby nešla na úkor možné dohody.  Ani my ani oni přeci nemohou mít patent na rozum,“ domnívá se Dolejš.

S tím souvisí ještě jedna otázka, na kterou zákonodárce odpověděl, zda by se kupříkladu Semelová mohla stát předsedkyní strany. Podle Dolejšova názoru by se předsedou měl stát někdo, kdo hledí do budoucnosti a kdo se nezatěžuje válkami minulosti. Obratem však dodává, že jde pouze o jeho názor a konečné slov závisí na rozhodnutí delegátů stranického sjezdu. 

Z EU bychom nevystoupili

Jedním z takových aktuálních problémů jistě je otázka evropské integrace. Kvůli dluhové krizi EU je to otázka dosti ožehavá. Dolejš čtenáři píše, že coby moderní strana je KSČM proevropsky orientovaná a plně respektuje výsledky referenda o vstupu do unie z roku 2004. Přesto je na místě poukazovat na problémy, kterým EU čelí.  

„KSČM je strana prointegrační (dokonce respektuje výsledek referenda o vstupu ČR do EU) - od proevropské orientace  tedy nelze ustupovat někam k omezeně nacionálním pozicím, otázkou ovšem je jaké pozitivní alternativy navrhujeme, když vzniká problém s rozpornými návrhy  (např. Lisabonská smlouva, rozpočtová unie atp.). Je to hodně těžký úkol, zatížený někdy iracionálními obavami lidí a navíc takové alternativy musí mít i širší mezinárodní podporu,“ píše poslanec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fašisté, seknul Zeman své odpůrce. Zpražil Ukrajinu a vysmál se kvůli Mynářovi

12:40 Fašisté, seknul Zeman své odpůrce. Zpražil Ukrajinu a vysmál se kvůli Mynářovi

Z PROFILU Babišova návštěva v Bílém domě, vztah k PPF miliardáře Kellnera, setrvání kancléře Mynáře …