Kdo se dožije důchodu? Čeští muži to mají nahnuté

16.05.2011 10:31

O důchodové reformě se diskutuje stále hlasitěji. Koalice má prý dohodnuty základní parametry, věk odchodu do důchodu nevyjímaje. Ví ale také, kolik lidí se důchodu dožije? Šance českých mužů v posledních letech klesají. Pokud se důchodu dožijí, nebude růžový.

Kdo se dožije důchodu? Čeští muži to mají nahnuté
reklama
O prodlužování délky lidského života, stárnutí české populace a potřebě provést důchodovou reformu byly napsány už celé stohy papíru. O nevyhnutelném odložení nástupu do důchodu přesvědčoval studenty filosofické fakulty UK také premiér Petr Nečas (ODS). Podrobnější pohled ovšem ukazuje, že nemalá část mužů umírá ve věku mezi šedesátkou a sedmdesátkou. Důchodu se tak nedočkají. Informaci přinesl server Aktuálně.cz

Dlouhý život, bídná perspektiva

Už při debatě o odložení nástupu do důchodu upozornila ex ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD), že je třeba brát ohled i na kvalitu života penzistů. „Při zvyšování důchodového věku musí být zohledněn celý komplex faktorů. Například jaká pracovní schopnost zůstala u daného jedince v pětašedesáti letech a jaká je v tomto ohledu perspektiva," doporučila Emmerová ve sněmovně.

Související: Vláda hnije jako červavé maso. Na Primě to bylo vidět

Muži by měli za pár let odcházet do důchodu až v šestasedmdesáti. Trendy, které lze sledovat nejméně od roku 2004, ovšem naznačují, že tohoto věku se asi dvacet procent českých mužů vůbec nedočká a ty, kteří budou mít to štěstí, nečeká nic zázračného. Délka života se totiž možná prodlužuje, ale únavě stáří nikdo neuteče. Otázkou také zůstává, kdo šedesátníky zaměstná.

Tvrdý kabinet Petra Nečase

Za zmínku stojí, že věk odchodu do důchodu posunovala už vláda premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) a to na 63 let pro muže. Současná kolice hovoří o 67 s tím, že, že když někde požádá o předčasný důchod např. dva roky před řádným termínem, tak se mu penze sníží o deset procent.

Dále čtěte:

Důchodová reforma? Podle Kocourka je pět minut po dvanácté

Svinstvo! Styďte se, zbabělci, křičela u Jílkové samoživitelka na ministra

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Obrovský skandál a zatýkání na Slovensku týkající se PENTY. U jejich firmy se fotil i Kalousek

4:40 Obrovský skandál a zatýkání na Slovensku týkající se PENTY. U jejich firmy se fotil i Kalousek

Slovenská Národní kriminální agentura, obdoba bývalé české ÚOOZ, v úterý odpoledne zadržela čelného …