Kdyby volil Facebook, mnoho voličů by k urnám nedorazilo

25.5.2010 7:34 odp.

Kdyby se o nadcházejícím víkendu místo ve volebních místnostech vhazovaly volební lístky do virtuálních uren v prostředí Facebooku, už teď by bylo zřejmější, kolik občanů se parlamentních voleb zúčastní.

Kdyby volil Facebook, mnoho voličů by k urnám nedorazilo

Už nyní mnozí uživatelé Facebooku slibují svou účast tím, že přijímají pozvánku k facebookové události s názvem Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR - 2010. K účasti na volbách se zatím prostřednictvím Facebooku předem přihlásilo přes 115 tisíc lidí. A další mezitím přibývají.

„Pojďme k volbám do Poslanecké sněmovny a vyjádřeme tak svůj názor na to, jakým směrem se má v budoucnu ubírat politika v naší zemi a celá společnost," vyzývá prostřednictvím Facebooku autor stránky Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR - 2010 Karel Jára. A za všechny, kteří svou volební účast přislíbili, vzkazuje: „My jdeme k volbám!"

115 tisíc voličů? Zanedbatelné číslo

Přestože číslo 115 000 je v prostředí českého Facebooku až nebývale vysoké, bylo by předčasné jásat nad zdánlivě vysokou potenciální volební účastí.

Českých uživatelů Facebooku je totiž v současnosti přes 2,6 miliónu, přičemž počet těch, kteří završili 18. rok života, a mají tedy volební právo, překračuje číslo 1,8 miliónu. Množství těch, kteří se přihlásili k události Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR - 2010, se tak jeví spíše jako zanedbatelné.

Nelze navíc přehlédnout ani to, že přímo na stránce Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR - 2010 se zkoumavý čtenář dočte i to, že účast na volbách předem odmítlo takřka 50 tisíc lidí. Na každé dva uživatele Facebooku, kteří se k volbám chystají, tak připadá přibližně jeden, který radši zůstane doma.

Volební účast je stále nižší

Volební účast přitom v Česku dlouhodobě klesá - zatímco v roce 1996 se voleb do Poslanecké sněmovny zúčastnilo 76,41 procenta oprávněných voličů, o deset let později šlo už o pouhých 64,47 procent oprávněných voličů.

Ještě nižší účast však tradičně bývá v případě voleb senátních - například v roce 2008 se prvního kola zúčastnilo necelých 40 procent a druhého kola necelá třetina voličů.

Související:
V generaci "náctiletých" se možná rodí nebezpečný trend, varuje Pehe
Na volby bude pěkně. Paroubkovi může sluníčko odlákat voliče

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: az

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Na výlet do Písku, Blatné, Vodňan i Strakonic

22:02 Jihočeský kraj: Na výlet do Písku, Blatné, Vodňan i Strakonic

Astronomické léto je v plném proudu, škola končí a tropické počasí ustupuje středoevropskému létu. N…