Koudelka je osmým kandidátem do ÚS, kterého Senát Klausovi odmítl

25.04.2012 17:00

Zdálo by se, že Senát Václavu Klausovi odmítá jednoho kandidáta na ústavního soudce za druhým. Jak totiž dnes zjistila ČTK, Koudelka je již osmým právníkem, jehož Senát Klausovi během uplynulých let takzvaně zařízl. Senátoři totiž dnes neschválili dalšího kandidáta na ústavního soudce, ktrerým je Zdeněk Koudelka.

Koudelka je osmým kandidátem do ÚS, kterého Senát Klausovi odmítl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud
reklama

Prezident Václav Klaus právníka, bývalého poslance a náměstka ředitele Justiční akademie v Kroměříži Zdeňka Koudelku vybral na post ústavního soudce coby znalce ústavního práva. A to je asi velký problém. Přílišnou nakloněnost Klausovi a také politikům dnes v Senátu kritizovali někteří senátoři, například Petr Pithart (KDU-ČSL). Nakonec Senát Koudelku do postu neschválil. Senátoři o něm přitom hlasovali v tajné volbě. Měl nahradit v týmu ústavních soudců Elišku Wagnerovou, které v březnu skončil mandát. 

ČTK pak k volbě ústavních soudců přinesla přehled kandidátů na členy Ústavního soudu (ÚS), které navrhl prezident Václav Klaus a jejichž nominaci senátoři také odmítli.

Aleš Pejchal (*1952) - advokáta a člena svého poradního sboru prezident navrhl v květnu 2003 spolu s tehdejším ministrem spravedlnosti a dnešním šéfem ÚS Pavlem Rychetským a ústavním soudcem Vojenem Güttlerem. Na rozdíl od nich ale Pejchal, který zastupoval například dědice rodiny Ottů ve sporu s rakovnickou Rakonou nebo Správu Pražského hradu ve sporech o katedrálu svatého Víta, u senátorů neprošel. Klaus jej podruhé bez úspěchu navrhl i v srpnu 2003. Pejchal doplatil mimo jiné na angažmá v případu Františka Oldřicha Kinského.

Vladimír Balaš (*1959) - někdejšího prvního šéfa plzeňské právnické fakulty a šéfa svého poradního týmu navrhl prezident v červnu 2003. Balaš, někdejší dlouholetý ředitel Ústavu státu a práva Akademie věd ČR, je mimo jiné odborníkem na mezinárodní právo. Senát jej v srpnu 2003 odmítl, zazněly například pochybnosti o jeho účasti v kauze IPB. Balaš přitom jakékoli spojení s manažery zkrachovalé banky popřel.

Václav Pavlíček (*1934) - vysokoškolského pedagoga, významného odborníka na ústavní právo a dalšího z členů svého poradního sboru navrhl prezident v červnu 2003. Ani Pavlíček u senátorů neprošel, vadila jim jeho minulost, například členství v KSČ (ve straně byl od roku 1954 až do vyloučení počátkem normalizace; v 50. letech byl v komisi, která posuzovala třídní původ studentů), ke kterému se nepřihlásil.

Klára Veselá-Samková (*1963) - advokátku, známou mimo jiné obhajobou romských klientů a později zastupováním někdejší sekretářky Jiřího Čunka Marcely Urbanové, navrhl prezident v červenci 2003. Senátoři ji v srpnu neschválili, protože jim vadily její drobné prohřešky z minulosti, které podle nich dokazují profesní i osobní nevyzrálost.

Milan Galvas (*1949) - vedoucího katedry pracovního práva a sociálního zabezpečení na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně navrhl prezident v únoru 2004. Ani jeho nominace ale Senátem v dubnu 2004 neprošla, senátoři mu vytýkali příliš vyhraněné profesní zaměření i jeho postoj ke komunistické minulosti. Galvas vstoupil do KSČ v roce 1967 krátce před maturitou a řadovým členem byl až do roku 1989.

Jaroslava Novotná (*1954) - tehdejší viceprezidentku Unie státních zástupců ČR pro mezinárodní styky a vzdělávání navrhl prezident v říjnu 2004. Senátoři ale nominaci státní zástupkyně, která dnes působí v čele žalobců mise Eulex v Kosovu, v prosinci 2004 odmítli. Důvodem bylo zejména její dvanáctileté členství v KSČ, do které vstoupila na jaře 1977.

Jan Sváček (*1957) - dlouholetého předsedu Městského soudu v Praze navrhl prezident loni v prosinci; obdobnou nabídku Václav Klaus učinil Sváčkovi již v roce 2003, ten ale tehdy odmítl. Počátkem letošního února Senát Sváčka těsně zamítl, scházely mu dva hlasy. Žádný z členů horní komory Sváčkovu kandidaturu nezpochybňoval, nikdo ale ani nevystoupil na jeho podporu. Před hlasováním se pak zmiňovalo Sváčkovo někdejší členství v KSČ nebo kontakty s kontroverzními pražskými podnikateli.

Zdeněk Koudelka (*1969) - náměstka ředitele Justiční akademie v Kroměříži a bývalého poslance ČSSD navrhla hlava státu na ústavního soudce počátkem března. Dnes senátoři Koudelkovu kandidaturu zamítli. Kritici mu vytýkali jeho angažmá u bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, jejímž byl náměstkem, nebo obhajobu sporných zákonů, proti nimž se ÚS postavil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neznámý odposlech Františka Mrázka o politicích ČSSD a ODS: „Zavolám, voni převrátěj židli a běžej sem!"

5:10 Neznámý odposlech Františka Mrázka o politicích ČSSD a ODS: „Zavolám, voni převrátěj židli a běžej sem!"

DOBRODRUŽSTVÍ KRIMINALISTIKY (IX. díl) Jak jsme v minulém příběhu slíbili, tak se dnes ještě jednou …