Kubera si dal "cígo" přímo v ČT. A řekl, čím nikotin prospívá

27.11.2010 7:18

Podle senátora Jaroslava Kubery mohou být cigarety i lékem. I přesto se domnívá, že je důležité, aby mladí Češi kouřit nezačínali.

Kubera si dal "cígo" přímo v ČT. A řekl, čím nikotin prospívá

Na světě kouří jedna miliarda lidí, dalších pět miliard podle nejnovějšího výzkumu WHO jejich závislostí tvrdí. A cigarety, resp. debaty o protikuřáckém zákonu, byly tématem také pátečních Událostí, komentářů České televize.

A hostem byl senátor a vášnivý kuřák Jaroslav Kubera (ODS) a jeho protikuřácký odpůrce a jeden z navrhovatelů protikuřáckého zákona, poslanec Boris Šťastný (ODS).

Senátor Kubera dokonce neváhal demonstrovat svou oblibu cigaret v přímém přenosu. Zapálil si ve chvíli, kdy prostřednictvím telemostu odpovídal moderátorce Daniele Drtinové.

Nikotin zlepšuje paměť, tvrdí Kubera

"Nám a mně podobným vadí, kam nás žene Unie, ten český zákon by mohl být pro Evropu vzorem, je svobodomyslný a zároveň kuřáky chrání," sdělil Kubera s tím, že nechápe, proč se EU staví proti české kuřácké legislativě. Ta rozděluje restaurace na kuřácké a nekuřácké, každý si tak může vybrat typ zařízení dle libosti.

"Nikotin jako látka zlepšuje paměť, stejné množství podobných látek je třeba i v lentilkách," uvedl Kubera. Připustil však, že kromě nikotinu je v cigaretách i celá řada dalších látek, které zdraví neprospívají.

Číšníci u soudu?

Boris Šťastný ale s Kuberou příliš nesouhlasil. "Tabákové výrobky rozhodně nejsou lentilky," kontroval poslanec. Podle něho je otázka, kdy první servírka nebo číšník zažalují český stát a vyhrají na něm miliiony. Každý občan má  podle něhoze zákona garantovanou práci v nekuřáckém prostředí.

Oba se však shodli na tom, že je třeba zejména důsledně podporovat prevenci proti kouření. "Ti, kteří nezačnou kouřit, s tím nikdy nebudou muset přestávat," sdělil Kubera s tím, že řešením celé situace by bylo, kdyby nezačínaly kouřit děti, které se budou později jen těžko závislosti vzdávat.

Více čtěte:

Kubera: Stačí mi drobně nad padesát procent

Kubera rozesmál Moravce. Teplice jsou boží, zdůrazňoval

Kubera: Evropská unie se rozpadne ještě za mého života

Foto: kubera.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic a DB Netz vybraly projektanta Krušnohorského tunelu

22:22 Správa železnic a DB Netz vybraly projektanta Krušnohorského tunelu

Správa železnic a DB Netz uzavřely smlouvu s dodavatelem na zajištění projektové přípravy přeshranič…