Marková (KSČM): Asociální postup Ministerstva zdravotnictví je v přímém rozporu s ústavou

27.09.2012 13:20

K možnému rušení nemocnic

Marková (KSČM): Asociální postup Ministerstva zdravotnictví je v přímém rozporu s ústavou
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM
reklama

Asociace českých a moravských nemocnic ve spolupráci s Asociací krajských nemocnic, zdravotnickými odbory a pacientskými organizacemi bijí spolu s parlamentní opozicí, KSČM a ČSSD, na poplach. Vzhledem k nutnosti uzavřít od 1. 1. 2013 nové smlouvy mezi zdravotními pojišťovnami a nemocnicemi probíhají již několik měsíců jednání, která jsou ale omezena jasným záměrem ministerstva zdravotnictví ušetřit finanční prostředky za každou cenu. Proto se základem pro dohadování stalo v červnu tohoto roku uzavřené Memorandum, kde byla stanovena taková kritéria, která skutečně mohou vést k rušení lůžek, jednotlivých oddělení a dokonce i celých nemocnic. I když do dohadovacího procesu velmi razantně od samého počátku vstupují také zřizovatelé zdravotnických zařízení, hlavně reprezentace krajů, odpovědné za dostupnost zdravotnictví ve svém regionu, došlo k dohodě zatím pouze u 55  z více než stovky nemocnic. To vše v době, kdy se ukazuje, že občané České republiky jsou v důsledku selhávání preventivních a kontrolních funkcí státu ohrožováni na zdraví a životech. Zdravotničtí pracovníci v nemocnicích, kteří mj. každodenně usilují o záchranu pacientů postižených metanolovou katastrofou, tak paradoxně dlouhodobě žijí v existenční nejistotě. Pravicová vláda ODS, TOP 09, dříve VV a dnes LIDEM však mnohonásobně  více pozornosti věnuje ušlým ziskům výrobců alkoholu.

Nepromyšlené rušení lůžek, klíčových oddělení a popřípadě celých nemocnic nevratně ničí zdravotní infrastrukturu, která dosud zajišťovala dostupnost potřebné kvalitní zdravotní péče pro všechny občany, nejen ty žijící ve velkých městech. Asociální postup, který zvolilo ministerstvo zdravotnictví za pomoci zdravotních pojišťoven, je tak i v přímém rozporu s ústavním čl. 31 Listiny základních práv a svobod a zároveň ohrožuje zdraví a životy pacientů. Pevně věřím, že tuto skutečnost vezmou voliči v úvahu při svém rozhodování v podzimních volbách.

Mgr. Soňa Marková, poslankyně PČR a stínová ministryně KSČM pro resort zdravotnictví  

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kscm.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to podfuk. Není. Je! Vezmi šmirgl a drhni… Kauzu údajně padělaných obrazů by nevymyslel snad ani Felix Holzmann

4:47 Je to podfuk. Není. Je! Vezmi šmirgl a drhni… Kauzu údajně padělaných obrazů by nevymyslel snad ani Felix Holzmann

KAUZA ParlamentníListy.cz navazují na předešlý materiál, který může sloužit jako učebnicový případ p…