Monarchisté Schwarzenberga nelovili, i když jej podporovali

06.05.2010 7:35

Tvář Karla Schwarzenberga je hlavním lákadlem a vývěsním štítem TOP 09, přestože šlechtický původ by měl předsedu zavést spíše pod křídla Koruny České, monarchistické strany Čech Moravy a Slezska, jejíž představu o uspořádání státu naplňuje konstituční monarchie.

Monarchisté Schwarzenberga nelovili, i když jej podporovali
reklama
Vysvětlení hledejme především v ambicích této strany. Při posledních parlamentních volbách v roce 2006 se pro Korunu českou rozhodlo 7293 voličů, což jí přineslo až sedmnácté místo mezi šestadvaceti kandidujícími stranami. Tahák v podobě populárního knížete by pro stranu určitě znamenal přírůstek voličské přízně, ale na překonání pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do sněmovny by ani kouzlo transparentního předsedy zřejmě nestačilo.

Lidé si nás pletou se šlechtickými odbory

„Samozřejmě nás mrzí, že k nám nepatří, ale respektujeme svobodu rozhodnutí každého občana, tedy i šlechtice," komentuje Schwarzenbergovo nynější politické angažmá pro ParlamentniListy.cz předseda Koruny České Václav Srb. „Ale neberte nás jako nějakou specializovanou šlechtickou stranu, nebo nějaké šlechtické odbory," snaží se vyvrátit zažité vnímání své strany.

Běžně se totiž setkává s dotazy zájemců o členství, zda musejí mít šlechtický původ. I když strana vítá angažmá i přízeň členů šlechtických rodů jako třeba hraběnky Salmové, je stranou jako každá jiná. Vždyť v jedenáctičlenném předsednictvu není ani jeden šlechtic.

„Knížete Schwarzenberga jsme se v minulosti pokoušeli oslovit stejně jako jiné významné šlechtice. Nešlo nám ani tak o členství, ale o možnost spolupráce," přiznává předseda Koruny České, že ani ve straně nepomýšleli na to, že by charismatického aristokrata zlákali do svých řad. Jeho strana ale měla zájem o spolupráci, protože považuje šlechtu za velice důležitou součást našeho kulturního dědictví.

Aristokraté zůstávají opatrní a do politiky se nehrnou

Na jednoho z nejpopulárnějších českých politiků však Koruna Česká nezanevřela. „Jeho Jasnost jsme podpořili během senátorské kampaně," prozrazuje Srb. Možná i díky příznivcům monarchistické strany Karel Schwarzenberg v senátních volbách roku 2004 uspěl za Prahu 6 a dal tak zapomenout na dva roky starý nezdar ve volebním obvodu Strakonice.

S hlavními šlechtickými rody udržuje jeho strana korektní vztahy, jejich malou angažovanost v politice si vysvětluje tím, že jsou hodně opatrní a rezervovaní.

Historická šlechta patří do Senátu

„To, že šlechtu respektujeme, ale neznamená, že bychom jí chtěli vrátit nějaká privilegia. Jsme ale důslednými zastánci zrušení zákona, kterým se od roku 1918 zakazuje používat u nás šlechtické zákony," připomíná Srb existenci dvaadevadesát let starého zákona.

Členy šlechtických rodů by monarchistická strana ráda viděla jako součást Senátu. Ten by měl být tvořen nejen zástupci z historických rodů, ale i představitelů historických univerzit, nositelů Nobelovy ceny či jiných významných osobností. Senátoři - pochopitelně neplacení - by tak už nebyli součástí komory, která je podle monarchistů jen duplicitou Poslanecké sněmovny.

Více. Je krize. Snižte počet poslanců o třetinu, říkají monarchisté

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Udala, že jí řekl p*čo. „Proč nejsem očkovaná?“ zbourala pirátka, 40 let, jednání. Ztuhli. A promluvili

12:35 Udala, že jí řekl p*čo. „Proč nejsem očkovaná?“ zbourala pirátka, 40 let, jednání. Ztuhli. A promluvili

„Jak to, že nejsem naočkovaná? Proč mě nikdo nekontaktoval?“ Zhruba takto se podle zjištění redakce …