NERV má plány na krizi: DPH na 20 procentech a propouštění

11.12.2011 11:54

NERV představí úsporný balíček ministrům v pondělí, ti k tomu zaujmou stanovisko do konce ledna.

NERV má plány na krizi: DPH na 20 procentech a propouštění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama


Národní ekonomická rada vláda (NERV) se připravuje na krizi. V případě ekonomické recese navrhuje sjednotit DPH na 20 procentech, vyšší daně na cigarety a alkohol, propuštění tisícovky policistů, snižování počtu zaměstnanců ve školství nebo rušení některých ambasád po světě.Se zvýšením spotřební daně u alkoholu a tabáku politici souhlasí. „Je to přesně v souladu s naším programem zvyšovat nepřímé daně a zdaňovat spotřebu,“ podotkl pro web České televize předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Bárta s vyšší daní souhlasí

Ani další body jako sjednocení DPH na 20 procentech, propouštění státních zaměstnanců nebo zvýšení daní z nemovitostí nejsou koalici proti mysli. „Zvednutí nemovitostních daní by mohlo vést k vyšší dynamice trhu s nemovitostmi, což by mohlo vést ke snížení nájmů u malometrážních bytů,“ uvedl šéf poslaneckého klubu VV Vít Bárta.

Politici se rozhodnou podle lednové prognózy vývoje ekonomiky, zda návrhy NERVu přijmou. Proti opatření vystupuje hlavně levice, která je kritizuje, že jsou sociálně necitlivé a zastupují zájmy velkých bank a firem.

„Národní ekonomická rada vlády hledá především u středně příjmových vrstev - u těch, kteří poctivě pracují,“ řekl šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor:
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Pražáci museli zůstat v Praze. Výsledek? Davové šílenství. Narvaná parkoviště, nekonečné fronty na pivo. Policie nikde, roušky nikde

4:38 FOTO Pražáci museli zůstat v Praze. Výsledek? Davové šílenství. Narvaná parkoviště, nekonečné fronty na pivo. Policie nikde, roušky nikde

To, o čem mnozí pochybovali, se skutečně naplnilo. Obyvatelé metropole nevyjeli na chaty a zůstali d…