Odborníci: Nechte je vyblbnout. Ať lidi vidí, co jsou zač

30. 11. 2010 11:12

Zasedací místnost pražského zastupitelstva se stala bitevním polem, které opanovali odpůrci koalice ODS a ČSSD. Podle politologa Doležala je rozumnější dát protestům volný průchod.

Odborníci: Nechte je vyblbnout. Ať lidi vidí, co jsou zač
reklama

Ve složité situaci se ocitli zastupitelé zvolení do magistrátu hlavního města Prahy. Jejich ustavující zasedání narušují odpůrci koalice ODS a ČSSD, kteří toto povolební uspořádání považují za podvod na voliče a skandováním se dožadují nových voleb. Demonstrující přišel podpořit i bývalý prezident Václav Havel. Kvůli hlasitému pískání a křiku protestujících muselo být jednání opakovaně přerušeno.

SLEDUJEME téma pražská koalice

„Klidně bych je nechal vyblbnout do večera," reaguje pro ParlamentníListy.cz politolog Bohumil Doležal na otázku, zda je rozumnější dopřát demonstrantům volné pole, nebo nechat zjednat pořádek a vynutit si klid pro jednání násilnou formou. Rozhodně je přesvědčen, že časem by to protestující přešlo, i kdyby to mělo trvat více dnů.

Zásah proti demonstrantům jen kdyby tam něco zapálili

„Je lepší dát průchod energii těch nespokojenců, než proti nim násilně zasáhnout. Navíc jakýmkoli násilným vynucováním pořádku by jim ještě dělali reklamu," míní Doležal, který sám patří mezi kritiky koalice ODS a ČSSD na pražské radnici. „Něco jiného by bylo, kdyby to tam zapálili," uvádí politolog, co by mohlo zásah proti demonstrantům jedině ospravedlnit.

Stejného názoru jako Doležal je i lektor VŠE a bývalý ředitel Asociace mediálních agentur Jiří Mikeš. „Aspoň lidi uvidí, jací to jsou křiklouni a hulváti," zdůvodňuje mediální odborník pro ParlamentníListy.cz, proč by doporučil zastupitelstvu zachovat klid. Na rozdíl od Doležala by ale s demonstranty neměl trpělivost bezbřehou.

Po nějaké době by mělo na adresu křiklounů zaznít: Děkujeme, odejděte

„Pokud by po čase sami neodešli, nebo se nezklidnili, tak by jim měli říct, že mají hodně bodů k projednávání. Že je nechali vykřičet, ale teď musejí jednat, a to v zájmu všech Pražanů, ne jen té skupiny, co se tam sešla. Měli by jim říct ´Takže děkujeme, odejděte´ a pokud by to nerespektovali, měli by požádat městskou policii, aby vůči nim zakročila a umožnila tak zastupitelům jednat," doporučuje Mikeš.

K věci:

Pokřiky "Mafie, mafie" a vylamování oken. Pražská politika zablokována 

Slabá tisícovka křiklounů je k smíchu, tvrdí Kotrba 

Dosud nejtvrdší hádka v Show Jana Krause. Politik málem odešel 

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Jednání krizového štábu COVID-19

20:11 Jihomoravský kraj: Jednání krizového štábu COVID-19

Krizový štáb se sešel dnes (3. dubna 2020) dopoledne a standardně byl informován o situaci jednotliv…