Peake: Řeči, řeči, řeči. Tak vypadá boj s korupcí podle ČSSD

1.2.2013 6:26 dop.

Vyjádření Karolíny Peake ke středečnímu jednání Senátu.

Peake: Řeči, řeči, řeči. Tak vypadá boj s korupcí podle ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně strany LIDEM Karolina Peake

Všechna jednání jsem svolávala, vedla a podařilo se najít dohodu. Již v koaliční smlouvě bylo jasně řečeno, že NKÚ bude moci kontrolovat hospodaření obcí a krajů (nikoli jen státu) a dále pak se koalice a opozice shodly na tom, že bude NKÚ moci kontrolovat také hospodaření podniků, v nichž má stát, kraj nebo obec alespoň padesátiprocentní vlastnický podíl (kromě těch podniků, jejichž akcie jsou kotovány na burze, což je jen ČEZ - podmínky ODS).

Schválení ve sněmovně bylo velkým vítězstvím (vzhledem k původnímu odporu ODS) a podoba změny zákona i ústavy byly předem předjednány i se zástupci senátních klubů. Senátní ústavně-právní výbor ale novelu ústavy nedoporučil a hrozí, že k rozšíření pravomocí NKÚ nedojde. Přitom by stačilo, aby pro návrhy hlasovala ČSSD, která ve sněmovně tvrdila, že změnu plně podporuje. V Senátu ale ČSSD jednotná není a předseda senátního klubu prý zatím souhlas s navrhovanými změnami nedoporučil (respektive dal tzv. "volné hlasování").

Je třeba připomenout, že navrhované rozšíření pravomocí NKÚ je zcela běžné ve všech evropských zemích, kde je často pod kontrolou hospodaření i takových podniků, v nichž má stát, kraj nebo obec byť jen 1% akcií.

Odpor některých senátorů je nepochopitelný, je motivován hlavně nechutí ke kontrole samospráv. Tento odpor ale plyne z naprostého nepochopení - kontrola spočívá pouze v zákonnosti, nikoli v kontrole efektivity či politických rozhodnutí o nakládání s obecním či krajským rozpočtem.

Karolína Peake

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: LIDEM

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jedna Babišova věta rozzuřila odpůrce nejvíc. Převratná štace obytňáku

11:12 Jedna Babišova věta rozzuřila odpůrce nejvíc. Převratná štace obytňáku

Kýbl plný rajčat pod dozorem policie. Ohlušující pískot, křik a silné trumpety. Středočeská Unhošť n…