Šachmat v Íránu. Amerika prohrála válku. To píše nejen Jeff Sachs, ale taky úhlavní neocon Kagan v The Atlantic. Schopnost USA vnucovat svou vůli světu skrz války, změny režimu, ekonomický nátlak či sankce je pryč.
Hospodářsky Američané prohráli už dávno, kdy z nenasytnosti vlastních spekulantů vykostili vlastní průmysl a nechali vše vyrábět v cizině s nižší cenou práce. Po pár desetiletích jsou produktivní síly a moderní výzkum v Číně a Američanům zbyla jen nafouklá, neproduktivní bublina finančních služeb, kterou jde odříznout od světové ekonomiky jako zbytečné sádlo a nic se nestane.
Tomu měla bránit vojenská síla, stovky základen USA po celém světě, svazy letadlových lodí, tajné služby provádějící změny režimů, armády a pomoc vazalských spojenců. Írán ukázal, že je to papírový tygr. Americké a izraelské síly se ukázaly být neschopné, navzdory teroru proti civilistům, prosadit svou nadvládu, a Arabové si uvědomili, že americké základny na jejich území je nechrání, ale leda z nich dělají terč. Vojenská síla je tam, kde je výroba, výzkum a spousta inženýrů - a to není v USA.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLbox PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku



