Politologové: Proč Topolánek propadl? Zahodil program i etiku

13.4.2010 12:05 odp.

Analytici napsali politický nekrolog Mirka Topolánka. Patří do něho nejnovější výzkum STEMu, podle kterého 93 procent lidí nepovažuje expředsedu ODS za dobrého politika.

Politologové: Proč Topolánek propadl? Zahodil program i etiku

Končící předseda ODS Mirek Topolánek dostal na odchodnou nelichotivé vysvědčení. Exkluzivně pro ParlamentníListy.cz agentura STEM zjistila, že Topolánka považuje za dobrého politika pouze 7 procent lidí.

Oslovení politologové soudí, že za propad Topolánka může jeho odklon od volebního programu z roku 2006 a aplikování metody „pokus - omyl".

"Když v roce 2002 nastoupil po Václavu Klausovi, byl úplně jiný typ lídra. Přinesl jiný typ komunikace s veřejností, jiný typ komunikace s médii. A měl nakročeno stát se opravdu silným a centristickým předsedou," vzpomíná v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz Petr Žantovský z Univerzity Jana Ámose Komenského.

Topolánek zklamal lidi Modrou šancí

Podle něho Topolánkovi zlomil vaz volební program Modrá šance, s nímž před čtyřmi lety těsně porazil sociální demokracii Jiřího Paroubka ve sněmovních volbách.

„První a fatální chybou bylo, že ten program po volbách hodil do koše a začal dělat všechno jinak než slíbil voličům. Na kongresu roce 2008 pak svou pozici obhájil velmi nepřesvědčivě. A od té doby byl veřejností spíše trpěn než oblíben," řekl Žantovský ParlamentnímListům.cz.

Lukáš Jelínek z Masarykovy dělnické akademie odhalil víc příčin Topolánkovy neoblíbenosti. „Už od počátku nepůsobil jako profesionální politik, který se pro tu profesi narodil. Ve srovnání s ostatními politiky měl slabší vzdělání, slabší intelektuální potenciál a myslím si, že voliči, nehledě na to, kterou stranu volí, že toto vnímají," míní politolog.

Neetická rozhodnutí, pokusy a omyly

"V okamžiku, kdy bylo třeba přijímat nějaká klíčová politická rozhodnutí, tak Topolánek slepoval jak se dalo. Ta ukázka sestavení vlády opřené o přeběhlíky, to bylo typické. Zkoušel nejrůznější cesty, které nevycházely a poté tedy zvolil zdánlivě tu nejjednodušší a přitom nejméně etickou. Zkrátka dělal politiku metodou pokusů a omylů," dodal Jelínek.

Oba politologové se ale shodli, že Topolánek dokázal stranu „hodit do latě". „Na straně druhé kolem sebe dokázal švihat bičem a vyhrávat volby," přiznal bývalému šéfovi ODS Jelínek.

V průzkumu STEMu na Topolánkovu politickou kariéru ovšem respondenti příliš dobrém nevzpomínají. Na otázku: "Když vezmete všechno dohromady, byl Mirek Topolánek podle Vás dobrý, průměrný nebo špatný politik?"

Jen 7 procent lidí totiž odpovědělo, že byl Topolánek dobrý politik. 49 procent repondentů ohodnotilo Topolánka jako průměrného a 44 procent pak řeklo, že byl Topolánek jako politik špatný.

Průzkum proběhl 12. dubna telefonickou formou dotazování respondentů. V reprezentativním panelu 998 osob starších 18 let odpovědělo 637 osob.

ČTĚTE TAKÉ:
Exkluzivní výzkum: ODS si s Nečasem polepšila. Ale jen nepatrně
Langer a Bém ustáli hlasování výkonné rady ODS. Jdou do voleb

Foto: Hans Štembera

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor:

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ve Francii to jde, na Slovensku to jde, Bruselu to nevadí. Fialova vláda? Seká dluhy

9:53 Ve Francii to jde, na Slovensku to jde, Bruselu to nevadí. Fialova vláda? Seká dluhy

„Nejvíce tržní a nejjednodušší řešení, které lze učinit, je, aby vláda vytáhla z ČEZ ve formě divide…