Poslanci opět schválili odpadovou novelu. V té původní byla chyba

07.05.2013 17:01

Poslanci dnes schválili vládní novelu zákona o odpadech poté, co ji vetoval prezident Miloš Zeman a sněmovně znovu předložila vláda. Jde o obsahově stejnou novelu, kterou zákonodárci už jednou schválili. Kvůli chybě při zpracování však obsahovala i jeden pozměňovací návrh, který poslanci neschválili. Dnešní předlohu nyní dostane k projednání Senát. Informuje o tom ČTK.

Poslanci opět schválili odpadovou novelu. V té původní byla chyba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kromě veselí se ve sněmovně také hlasovalo
reklama

Chyba v předchozí novele se týkala neschváleného návrhu poslance ODS Františka Sivery. Podle něj by se o šest měsíců do konce letošního roku prodloužila lhůta, v níž musí provozovatelé solárních elektráren uzavřít smlouvu o financování likvidace elektroodpadu ze solárních panelů.

Je vůbec druhá verze správná?

Jak dále informuje ČTK, Senát pak novelu schválil. Posléze se komory dohadovaly, jak situaci vyřešit. Senát koncem dubna odmítl projednávat normu podruhé v opraveném znění se zdůvodněním, že už o ní rozhodl. Navíc vyvstaly pochyby o tom, zda je druhá verze správná. Nakonec prezident Zeman novelu vetoval. O této vetované novele, která obsahuje chybu, by měli poslanci hlasovat příští úterý.

Novela se týká poplatků za likvidaci autovraků

Novela má především umožnit, aby poplatky na likvidaci autovraků bylo možné až do konce příštího roku používat na projekty v rámci programu Zelená úsporám na zateplování budov. „Tento návrh sám o sobě nemá souvislost s fotovoltaikou,“ uvedl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) s tím, že předloha upravuje zejména administrativní náročnost v odpadovém hospodářství.

Právě ministr Chalupa navrhl stanovit lhůtu pro využití poplatků na likvidaci autovraků také na zateplování budov. Důvodem je podle něj potřeba dočerpat finanční prostředky na snížení deficitu programu Zelená úsporám. Využito má být takto  1,5 miliardy korun. Poplatky na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků by měly jen k tomuto účelu sloužit až do roku 2015.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kup, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MZV: Zrušení povinnosti negativního testu na Covid-19 před cestou z ČR do Řecka

9:01 MZV: Zrušení povinnosti negativního testu na Covid-19 před cestou z ČR do Řecka

V návaznosti na jednání předsedů vlád obou zemí K. Mitsotakise a A. Babiše zrušilo Řecko rozhodnutí …