Praha 5: Výtvarná dílna “Masopustní masky” v Komunitním centru Prádelna

07.02.2013 8:24

Na pátek 8. února 2013 připravilo Komunitní centrum Prádelna pod záštitou zástupce starosty MČ Praha 5 JUDr. Petra Lachnita výtvarnou dílnu “Masopustní masky”.

Praha 5: Výtvarná dílna “Masopustní masky” v Komunitním centru Prádelna
Foto: wikipedia.org
Popisek: Praha 5

Jak uvedl zástupce starosty MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit: “Jedná se o další počin z cyklu výtvarných workshopů a dílen, které se tematicky vztahují k tradičním svátkům (Velikonoce, Vánoce) i významným dnům a výročím (např. Den Země). Pro návštěvníky z řad dětí, ale i dospělých – častými účastníky bývají například členové klubu SENzačních SENiorů v Komunitním centru Prádelna – je přichystán materiál, potřebné pomůcky a hlavně odborný lektor, pod jehož vedením si vyhotoví plánovaný výrobek.”

Výtvarná dílna “Masopustní masky” se koná pod zástitou zástupce starosty MČ Praha 5 JUDr. Petra Lachnita.

Tentokrát se dílna bude vztahovat k lidové tradici masopustu, čímž bývá míněno období od svátku svatých Tří králů do začátku předvelikonočního půstu. Jinak řečeno – od 6. ledna do Popeleční středy. Masopust předchází vynášení Smrti v pátou neděli postní, které pak definitivně ukončuje zimní období. Jedná se o lidové slavnosti obřadního charakteru, jejichž nejtypičtější znaky představují maškarní průvody a reje masek, jenž jsou rituálem přechodu ze zimního období do jara. Masopust je – na rozdíl od karnevalu - venkovským obřadem spojeným s předkřesťanskými lidovými obyčeji, vzdáleně navazující na antické náboženské slavnosti, transformované středověkými městskými hrami.

V masopustních průvodech se vyskytují převážně masky zvířecí, dvojice ženich a nevěsta, těhotné ženy, židé, cigáni a cigánky, masky představující příslušníky různých povolání, pohádkové bytosti a masky karnevalové. Zvířecí masky mají v sobě skrytý magický, plodonosný význam, patří mezi ně především medvěd, kozel, koza, kůň (klibna, šiml), turoň (býk), beran, slepice, kohout, prase, novodobě čáp s panenkou v povijanu. A právě zvířecí masky si budou moci návštěvníci výtvarné dílny vytvořit. Dostanou předpřipravené papírové šablony, které si dokreslí, vybarví a především dotvoří aplikací tkanin, kůží, provázků, korálků a dalších doplňků. Výsledné masky jistě propůjčí svým nositelům magické schopnosti a budou ozdobou každého masopustního průvodu.

JUDr. Petr Lachnit závěrem dodává: “Výtvarná dílna začíná ve 14 hodin v Komunitním centru Prádelna, Holečkova 38a, Praha 5 – Smíchov. Vstupné je symbolických 20,- Kč a pokrývá materiál, pomůcky i pomoc lektora.”

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Praha5.cz

reklama


Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda schválila změny v programu Antivirus na pomoc zaměstnavatelům

16:14 Úřad vlády: Vláda schválila změny v programu Antivirus na pomoc zaměstnavatelům

Zaměstnavatelé budou moci dál čerpat finanční pomoc na mzdy zaměstnanců v karanténě nebo na překážce…