Protikorupční fond se ozval: Jankovský je na odstřel. Hraje to s mafiány

11. 11. 2011 17:56

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) by měl co nejrychleji odstoupit. Připravil špatný zákon o veřejných zakázkách. Ve svém prohlášení rezignaci žádají představitelé Nadačního fondu proti korupci (NFPK). Ministerstvo ale zákon brání, je prý kompromisem možného.

Protikorupční fond se ozval: Jankovský je na odstřel. Hraje to s mafiány
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský
reklama

Vadí jim také, že poslanci při hlasování nepodpořili důsledné rozkrytí vlastníků firem soutěžících o veřejné zakázky i jejich subdodavatelů. Přestože autorem zákona není pouze Jankovský, on by měl nést zodpovědnost. „Nedovedu si představit, že bychom požadovali odstoupení všech koaličních poslanců," řekl v ČT Karel Randák, člen správní rady NFPK.

Nakonec převládne tlak mafiánů

"Při hlasování o klíčových zákonech pokaždé převládne tlak mafiánů, kteří sice dovolí učinit dílčí legislativní změny, ale jádro věci zůstane netknuté," poznamenali členové správní rady NFPK, podnikatelé Karel Janeček a Stanislav Bernard, herec Jan Kraus a právě Randák.


Sněmovna před týdnem schválila zpřísnění zákona o veřejných zakázkách, který má přinést právě jejich větší průhlednost. Odstraňuje například možnost vypisování zakázek tak, aby je získala předem vybraná firma, a ruší výběr výherce losem. Uchazeči o zakázky také budou muset informovat o významnějších subdodavatelích zakázek i o jejich akcionářích, kteří vlastní víc než deset procent základního kapitálu subdodavatele. „Podoba zákona o veřejných zakázkách je pro nás nepřijatelná," prohlásil Randák.

Podle ministerstva ale není žádný důvod k tomu, aby ministr opouštěl svou židli. "Stojíme si však za tím, že novela zákona o veřejných zakázkách byla připravena v široké diskusi s předními českými experty i politiky napříč stranami. Jako každý podobný návrh je samozřejmě ‚kompromisem možného‘, protože zájmy jednotlivých skupin mohou být i v přímých protikladech. Snaha o co nejvyšší transparentnost může vyústit v přebujelou administrativu, stejně jako může dobře míněná snaha o snížení limitů pro zakázky malého rozsahu při extrémním nastavení zkomplikovat život malý obcím," brání se v reakci Jankovského ministerstvo pro místní rozvoj.

Související

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bílej jezdec, bílá zář, bílej den a bílá tvář... Landova legendární píseň začala překračovat hranice Česka i Evropy

4:44 Bílej jezdec, bílá zář, bílej den a bílá tvář... Landova legendární píseň začala překračovat hranice Česka i Evropy

Psal se červen 1992, kdy deník Právo informoval o zlaté desce Monitoru. Tu si za sto tisíc prodaných…