Šéfka Soudcovské unie pro výměnu Válkové nevidí důvody

10.02.2015 13:00

Výměna ministra spravedlnosti mimo volby narušuje činnost justice, řekla dnes prezidentka Soudcovské unie ČR Daniela Zemanová k možné demisi ministryně Heleny Válkové (ANO). K personální změně by podle ní měly vést zásadní důvody. U Válkové ale Zemanová neví o selhání, kvůli kterému by ministryně musela odstoupit. Podobně se vyjádřil předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Informuje o tom ČTK.

Šéfka Soudcovské unie pro výměnu Válkové nevidí důvody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Navrhované nahrazení Válkové jejím prvním náměstkem Robertem Pelikánem nechtěli Baxa ani Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman komentovat. 
    
"Jsem přesvědčena, že každá výměna ministra spravedlnosti mimo volební cyklus narušuje činnost justice a mělo by k ní být přistupováno pouze ze zcela zásadních důvodů," uvedla Zemanová. U Válkové nezaznamenala zásadní pochybení a ocenila, že s ní bylo možné diskutovat i v otázkách, na které měla stavovská organizace soudců jiný názor. "Za zcela zásadní považuji její přínos při přípravě vzniku reprezentativního orgánu soudnictví," dodala Zemanová. 
    
Baxa už v pondělí uvedl, že neví o žádné fatální chybě ve vztahu k justici, kvůli níž by měla Válková odejít z funkce. Označil ji za korektní a kultivovanou političku. Také předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal v pondělí řekl, že by Válková měla pokračovat. 
    
Dnes Baxa řekl, že obsazení ministerského postu je věcí vlády a politiků. Blíže to komentovat nechtěl s odůvodněním, že představitelé justice čelí podezření ze snahy o zákulisní ovlivňování politiky. "Musíme jednat s každým ministrem," uvedl pouze. 
    
Zemanová doufá, že nástupce Válkové bude ctít kontinuitu připravovaných návrhů a opatření. "Není mojí úlohou zasahovat do práce politiků, a proto ponechám tuto otázku bez komentáře," řekl ke zvažované personální výměně Nejvyšší státní zástupce Zeman. 
    
Válková dlouhodobě čelí kritice kvůli neplnění legislativního plánu i své personální politice. Zástupci opozice upozornili, že nestihla připravit zákony o státním zastupitelství, o soudních exekutorech a o znalcích a tlumočnících, které měla předložit už loni. Pelikána chce na místo Válkové navrhnout vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Válková podle něj sama dospěla k názoru, že splnila svoji misi a odejde z funkce. Rezignaci Válkové nejpozději do 1. března očekává prezident Miloš Zeman. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: bra, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kubera? 100 cigaret, 15 kafí, whiskey, skoro nejedl! Teplice truchlí a vyprávějí. Ale došlo i na „Muslice“. Máme FOTO

12:11 Kubera? 100 cigaret, 15 kafí, whiskey, skoro nejedl! Teplice truchlí a vyprávějí. Ale došlo i na „Muslice“. Máme FOTO

REPORTÁŽ „Všem je to líto. Na druhou starnu se nelze divit, že to vzalo tak rychlý konec. Kouřil sto…