Stát pořádně neví, co dělají jeho úředníci. Ročně stojí 128 miliard

10.01.2012 22:29

Šéf odboru veřejné správy Ministerstva vnitra Robert Ledvinka prozradil, že se plánuje lepší elektronizace veřejného systému, vznikne i nový projekt Czech point at home.

Stát pořádně neví, co dělají jeho úředníci. Ročně stojí 128 miliard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.
reklama

“My nevíme, jestli všichni ti lidé dělají to, co mají dělat," přiznal šéf odboru veřejné správy Ministerstva vnitra Robert Ledvinka v pořadu Hyde Park. Ledvinka tak připustil, že neví, co státní aparát dělá, veřejná správa je multifunkční proces a ambicí nejen jeho úřadu je vymýtit zbytečnou byrokracii.

Občas propouštíme i na úkor kvality

Na všechny platy a s ním spojené odvody pro 200 000 úředníků stát vynaloží zhruba 128 milird ročně, což není zrovna málo. Zřízením krajů přibylo dalších pět tisíc uředníků, kraje jsou samosprávné a roli za stát platí z určitého procenta. I šéf odborů Ledvinka připustil, že kraje měly především politickou roli, ale zastává se jejich významu, protože byly prospěšné i pro stát. Průměrný plat úředníka je 28 tisíc korun včetně všech odvodů.

"My už rok provádíme usporná opatření, slučujeme odbory a propouštíme úředníky, nemělo by se propouštět dřív, než se ukáže mapa základních registrů, občas je to na úkor kvality, což není správně," řekl Ledvinka. "Mapa základních regsitrů se připravuje od roku 2001," dodal.

Problém se jmenuje resortismus

Dalibor Veřmiřovský se sdružení e-stat.cz upozorňuje na to, že jeden z největších problému je resortismus. "Každý má své rezortní normy, neustálý mix různých opatření," řekl v Hyde Parku. Podle něj není ani správně nastavená práce s lidskými zdroji a jejich nastavení limitu.

Tématem poslední doby je proces elektronizace veřejného systému. V usnadňování byrokratických překážek se daří. "V odstraňovaní byrokratické zátěže pro podnikatele se snažíme, chtěli bychom ji snížit o 25 procent na konci roku."

Czech point at home

Součástí procesu elektronizace veřejného systému  jsou například datové schránky, czech point. "Zvažujeme i variantu u některých agent zrušit místní příslušnost k úřadu, aby si mohli občané vyřídit některé doklady i jinde než v míste trvalého bydliště, řekl Ledvinka. Časem by také měl začít fungovat Czech point at home. Tato novinka je plánována na roky 2013-2014.

I Ledvinka připustil, že je problém, že se změnou politické garnitury se změní i celkové obsazení úředníků, že se místa rozdávají podle politického klíče. "Jsme jedinou zemí ještě s Velkou Británií, která nemá právní úpravu práv a povinností všech úředníků," dodal. Ledvinka také řekl, že se momentálně snaží udělat nějaké kroky k odpolitizování.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nip
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Autodrom Most: Při autoshow odstartuje šestý ročník soutěže amatérských jezdců The Most Challenge

15:28 Autodrom Most: Při autoshow odstartuje šestý ročník soutěže amatérských jezdců The Most Challenge

Tradiční akce The Most AUTOSHOW zahájí na samém prahu jara v sobotu 21. března novou sezonu mostecké…