Šumavě hrozí katastrofa tisíciletí, děsí se Stráský

15. 6. 2011 6:03

Boj proti šumavskému kůrovci podpořil v úterý i prezident Václav Klaus, který lokalitu navštívil. Podle šéfa dotyčného národního parku je nutno razantně zakročit. Jinak hrozí přírodní tragédie.

Šumavě hrozí katastrofa tisíciletí, děsí se Stráský
reklama

Postup předchozího vedení Národního parku Šumava má podle ředitele Jana Stráského katastrofální dopady na letošní stav šumavských smrkových porostů. Na Šumavu letos prý udeří kůrovcová kalamita tisíciletí. Stránský to uvedl pro agenturu Mediafax.

Šéf Šumavy si nebral servítky zejména ohledně ředitele Správy Národního parku a CHKO Šumava Františka Krejčího.

Tříletá líheň jako hrozba

"František Krejčí byl v čele NPŠ a CHKO Šumava od března 2007, kdy vystřídal Aloise Pavlíčka. Spolu s exministrem Martinem Bursíkem připravili plán, že namísto zpracování kalamitního dřeva bude vše ponecháno bez ošetření na místě. Vznikla tak na tři roky chráněná kůrovcová líheň o rozloze 16 tisíc hektarů," zkritizoval Stránský.

Klaus podpořil Chalupu: Bojujme proti kůrovci

Podle správy parku bylo v letech 2007 až 2010 ponecháno v bezzásahových územích přes 1,1 milionu kubíků pro kůrovce atraktivního smrkového dřeva bez zpracování. Jen za loňský rok 2010 bylo usmrceno půl milionu zdravých smrků.

Kůrovec se poměl. Dostal půl milionu smrků

"Půl milionu zdravých smrků bylo předloženo kůrovci, aby se zde nerušeně rozmnožil a vylétl do dalších porostů. Proto můžeme říci, že Šumava je letos dějištěm kůrovcové kalamity tisíciletí. Půl milionu stromů, ze kterých už letos kůrovec vylétl, už začal usmrcovat další miliony živých a zdravých šumavských stromů. Jedna samička kůrovce snese až 60 vajíček. V době přemnožení kůrovce může z jednoho nezpracovaného stromu vyletět až 200 tisíc nových brouků. Za minulý týden bylo v zásahových zónách NPŠ vyznačeno více nových kůrovcových stromů než v letech 2002 a 2003 dohromady," uzavřel Stránský. Ten svá stanoviska potvrdil i v úterních Událostech, komentářích.

Drobil jede na Šumavu zastavit kůrovce

Šéf šumavského parku: Kůrovce přemnožil Zeman

Foto: npsumava.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda prodloužila nouzový stav a platná krizová opatření do 20. listopadu

8:40 Vláda prodloužila nouzový stav a platná krizová opatření do 20. listopadu

Nouzový stav v České republice potrvá do 20. listopadu. Na základě předchozího souhlasu Poslanecké s…