Svoboda předpokládá, že Nečas nominaci Prahy na předsedu dostane

01.11.2012 11:08

Pražská ODS večer rozhodne, koho před očekávaným víkendovým kongresem nominuje na post předsedy strany. Současný šéf regionálního sdružení ODS Praha Bohuslav Svoboda ale pro Český rozhlas uvedl, že předpokládá, že nominaci Prahy na předsedu dostane opět Petr Nečas.

Svoboda předpokládá, že Nečas nominaci Prahy na předsedu dostane
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprimátor Prahy Bohuslav Svoboda
reklama

Současný šéf občanských demokratů Petr Nečas má nominace na předsedu strany od šesti z devíti krajů, kde se zatím sněmy konaly. Dalších pět krajských organizací se sejde dnes a to i středočeská a pražská.

Český rozhlas ale poznamenává, že Bohuslav Svoboda přestože nedávno odmítl, že by se ucházel o post místopředsedy ve straně, tak věří, že Petra Nečase postoj pražské ODS posílí. V hlavním městě totiž našel Nečas spojence především v primátorovi Svobodovi.

„Jsem přesvědčen, že takovýto postoj (nekandidatura na místopředsedu strany) Petra Nečase posílí. Protože moje zaměření se na Prahu je natolik pro ODS zásadní, že pokud se mi tato práce povede, bude z toho mít prospěch i Petr Nečas i celá ODS,“ řekl Svoboda pro Rádio Česko. Dodal, že předpokládá, že Petr Nečas nominaci Prahy na předsedu dostane.

„Ano, to předpokládám,“ poznamenal k tomu krátce s tím, že by si ale přál, aby na postu místopředsedy stanul Tomáš Chalupa. „ Pro Tomáše Chalupu jsme na Praze 2 vyslovili pro tento post důvěru,“ dodal pražský primátor.

Petr Nečas získal podporu například od Zlínského, Moravskoslezského nebo Jihomoravského kraje. Situace v pražské ODS je ale mnohem napjatější.

Janeček: Nečas to má složité, protože opustil pravicový program

„Myslím, že Petr Nečas to má v tuto chvíli velmi složité, protože opustil pravicový program. Svolat kongres takto rychle po volbách a nedat prostor členské základně je obrovská chyba. Já v tuto chvíli nevím, koho budu navrhovat, ale myslím si, že Petr Nečas to v tuto chvíli nedělá úplně dobře,“ vysvětlil pro ČRo předseda městské části Prahy 11 Jiří Janeček.

„Ke kritikům Petra Nečase patří i poslanec a Boris Šťastný. Ten byl oblastním sněmem ODS na Praze 10 vyzván, aby se ucházel o post místopředsedy.,“ poznamenalo dále rádio s tím, že ale Šťastný oznámil, že se rozhodl na tuto funkci nekandidovat. „V tuto chvíli nevidím jiného kandidáta na předsedu ODS, než je Petr Nečas. A neumím hrát roli jakéhosi opozičního místopředsedy Petra Nečase,“ uvedl pro Čro Šťastný.

Za Nečasem pak také stojí pražská senátorka Daniela Filipiová.

„Já pevně věřím v to, že doporučen na předsedu bude pan Nečas. Výběru nového předsedy musí eventuálně předcházet široká diskuze napříč celou členskou základnou počínaje místními, oblastními a poté regionálními sněmy. Nějaká revoluce v konzervativní straně rozhodně není vhodná,“ dodala Filipiová.

Kongres Občanských demokratů začíná v pátek. Očekává se od něj, že rozsekne schizma uvnitř nejsilnější pravicové strany a tím zřejmě určí i osud vlády.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Společnost Elektrárna Dukovany II naplno startuje

13:54 ČEZ: Společnost Elektrárna Dukovany II naplno startuje

Další významný krok na cestě ke stavbě nového jaderného zdroje v Dukovanech dnes uskutečnila firma Č…