V USA prošel třaskavý zákon k potravinám. Nyní vyšla najevo další ohromující zpráva

28. 7. 2015 18:23

Na webu OpenSecrets.org vyšla analýza, která odhaluje pozadí nově přijatého amerického zákona, který ruší nutnost firem uvádět původ potravin. Zákon prošel na počet hlasů 275 ku 150 a jeho odpůrci o něm mluví jako o konci americké demokracie. Informuje server Common Dreams.

V USA prošel třaskavý zákon k potravinám. Nyní vyšla najevo další ohromující zpráva
Foto: pixabay.com
Popisek: Svoboda - ilustrační foto

Členové amerického kongresu, kteří hlasovali pro přijetí zákona, tedy v souladu s představami zemědělských a potravinářských lobby, dostali od těchto lobby trojnásobek peněz, které firmy pravidelně politikům vyplácí. Uvedl tak web Open Secrets, který je projektem Centra pro citlivou politiku.

Za volební cyklus 2014 získali tito politici celkově necelých 30 milionů dolarů od zemědělských a potravinářských firem. V průměru to pak vychází na necelých 110 000 dolarů na hlavu.

Zákon, který se oficiálně nazývá „Zákon o bezpečném a přesném značení potravin“, byl přijat minulý týden. Jeho odpůrci mu však přezdívají Akt Temnoty, jelikož odpírá lidem právo vědět, co jedí.

Nejvíce za zákon lobovala Asociace výrobců potravin, která minulý rok na podporu svých zájmů vydala 4,1 milionu dolarů. V těsném závěsu za nimi je PepsiCo Inc a Monsanto, obě firmy zákon podporovaly a investovaly 2,5 milionů dolarů do svých lobbistických kampaní.

Environmentální aktivisté mezitím apelují na senát, aby až se k nim zákon s označením HR 1599 dostane, tak ho zavrhli.

Mezi těmi, kteří dostali nejvíce peněz, jsou především politici, kteří předsedají zemědělské komisi. Za minulý rok se tak dostali mezi 20 největších příjemců peněz z potravinářského průmyslu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cizinci na práci: Poláci přivezou Ukrajince, ten skončí u nás. Vyhodí ho z práce, zůstane tady. Přijedou Mongolové a Indové

13:05 Cizinci na práci: Poláci přivezou Ukrajince, ten skončí u nás. Vyhodí ho z práce, zůstane tady. Přijedou Mongolové a Indové

REPORTÁŽ Hospodářské lobby si opětovně prosadily větší příliv pracovníků, migrantů ze zemí mimo EU. …