V nadstandardu toho moc nebude. Ministerstvo se bojí Ústavního soudu

21.11.2011 8:12

Od nového roku si pacienti budou moct připlatit za nadstandardní výkony či materiály. Seznam toho, na co si bude možné připlatit, bude však zatím poměrně krátký. Ministerstvo zdravotnictví nechce na jedné straně příliš vylekat občany a na straně druhé nechce riskovat odmítavé stanovisko Ústavního soudu, který se bude zavedením nadstandardu ve zdravotnictví také zabývat.

V nadstandardu toho moc nebude. Ministerstvo se bojí Ústavního soudu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Leoš Heger
reklama

Seznam výkonů, které budou patřit mezi tzv. zdravotnický léčebný nadstandard, bude prozatím velmi krátkým. Ministerstvo zdravotnictví to zdůvodňuje tím, že nechce vylekat občany a zároveň přiznává, že nechce dráždit Ústavní soud, který bude o zavedení nadstandardů ve zdravotnictví také rozhodovat. Zprávu přináší dnešní MF Dnes.

O platbách rozhodnou nemocnice

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v minulosti mnohokrát uvedl, že výčet výkonů, které budou po prvním lednu 2012 patřit mezi tzv. placený nadstandard, bude v první fázi velmi krátký a bude se rozšiřovat postupně. Potvrzují to i zatím poslední zveřejněné informace. Lidé si zaplatí za odlehčenou sádru nebo konkrétního operatéra.

O tom, kolik přesně zaplatíme, budou rozhodovat jednotlivé nemocnice. Ceny nadstandardních výkonů se tak mohou v různých částech republiky lišit. Za zmínku přitom stojí, že se značně rozchází představy ministerstva a nemocnic. Zatímco Heger tvrdí, že výběr konkrétního operatéra by mohl stát okolo tisíce korun, nemocnice hovoří až o pěti tisících.

Zavedení nadstandardů by přesto mohlo potěšit i voliče levice, kteří tradičně nadstandardy ve zdravotnictví odmítají. Díky jejich zavedení totiž ušetří. Zatímco dnes si pacienti musí sami zaplatit celou částku, pokud chtějí využít kvalitnější materiál, od nového roku budou doplácet jen rozdíl mezi standardem oplaceným pojišťovnou a lepším materiálem.

Související:

Zdravotnictví se ozdravuje. Chybět bude jen pět miliard

Ministerstvo zdravotnictví prý kryje nákup předražených přístrojů

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Inovuje méně než polovina podniků

22:11 Český statistický úřad: Inovuje méně než polovina podniků

V období 2016–2018 inovovalo v Česku své produkty nebo podnikové procesy 47 % podniků, ve skupině ve…