Vláda se v roce 2012 popere s krizí v eurozóně i v samotné koalici

02.01.2012 6:14 | Zprávy
autor: pan

V analýze serveru Týden.cz sestavili žebříček problémů, se kterými se bude muset potýkat česká vláda příští rok. Především jde o rozpočet či krizi v eurozóně, ale i vyrovnání s církvemi nebo vysokoškolský zákon.

Vláda se v roce 2012 popere s krizí v eurozóně i v samotné koalici
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John

„Jedním z důležitých úkolů, který koaliční vládu ODS, TOP 09 a Věcí veřejných čeká hned v prvních týdnech nového roku, bude přehodnocení podoby státního utrácení v souvislosti s vývojem ekonomiky v ČR i v celé Evropské unii,“ míní analytici na Týden.cz.

Za tímto zřejmě největším problémem české vlády se skrývá například i přizpůsobení se nižším příjmům. Navrhovaný rozpočet na rok 2012 totiž počítal s růstem ekonomiky o 2,5 procenta, ačkoliv se pak ukázalo, že se bude pohybovat spíše jen kolem jednoho procenta. To sníží příjmy o 17 až 18 miliard korun a zvětší deficit rozpočtu.

Dále se vláda bude muset zabývat půjčkou pro Mezinárodní měnový fond, která by pomohla zadluženým státům eurozóny. Česko by se tím připojilo k nové smlouvě zavazující evropské země k hospodářské odpovědnosti. Smlouva bude sice známá až na jaře, přesto Česká republika už vysílá spíše odmítavé signály z několika stran.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Proč by nemohla vzniknout jakákoliv neziskovka?

Ať si vznikají, když na to nebude přispívat stát. Podle mě ten by měl přispívat jen ty, co pomáhají třeba nemocným nebo v sociální oblasti, nebo třeba i zvířatům. Nevím tak, zda je potřeba nějaký zákon? Nestačí, když si stát prověří, komu peníze dá? Dělá to nyní? Nebo na to nemá nástroje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism se ohrazuje proti nařčení z propagace nelegálních staveb na portálu Kudy z nudy

7:23 CzechTourism se ohrazuje proti nařčení z propagace nelegálních staveb na portálu Kudy z nudy

Portál Kudy z nudy není stavební ani kontrolní úřad s potřebnými pravomocemi, ale otevřená informačn…