Zavolali jsme Landovskému, co říká na Vondru. Takhle to dopadlo

29.03.2011 13:27

Ministr obrany Alexandr Vondra má na své straně celou řadu zastánců. Na jeho obranu se postavil režisér a herec Zdeněk Svěrák i bývalí kolegové z Charty 77 Dana Němcová, Rudolf Battěk a Jiří Gruntorád. Svého přítele z disentu podporuje také Pavel Landovský. V pondělí se za něj postavila ODS, a proto nemusí opustit křeslo ministra. Čelí totiž podezření ohledně předražené zakázky pro firmu ProMoPro z dob českého předsednictví Evropské unii.

Zavolali jsme Landovskému, co říká na Vondru. Takhle to dopadlo

U jména Alexander Vondra se herec Pavel Landovský zpočátku rozlítil, obával se nekalých úmyslů novináře a tak ho preventivně poslal "do prdele".

Dál už byl sdílnější: „Sašu Vondru znám dlouho, už dvacet let. Nechci o něm nic říkat, protože o těch kauzách, který vás zajímají, toho tolik nevím. Vím, že Saša byl vždycky hodnej, dobrej a čestnej kluk. Já je všecky znal. Cokoliv bych řekl, bude použito proti mně," uvedl herec.

Terazky by v armádě udělal pořádek


„Byl to kamarád Vaška Havla a s ním dělal různá spiknutí proti tehdejší Husákově vládě a tak si ho vážím za postoje, které měl v době, kdy o něco šlo. A nechtěl bych, aby toho využíval nějakej motherfucker, matkomrd, tím myslím trochu taky vás, abyste se po něm vozili, když už se vám nemůže nic stát. Mám rád lidi, kteří do něčeho jdou, aniž vědí, jak to dopadne. Dokavaď nebude ministrem obrany major Haluška alias Terazky, tak se stejně hovno změní," dodal pro ParlamentníListy.cz Landovský.

O Vondrovi, jako o slušném člověku, hovoří i další kolega chartista. „Sleduji celou tu kauzu v novinách. Znám Sašu Vondru z politiky a disentu. Působil vždy jako statečný a čestný člověk. Na jeho adresu však teď padají ostré výtky a on se s nimi, jak ho znám jako slušného člověka, nevyrovnal," zdůraznil jednoznačně po dotazu redakce bývalý ministr kultury a dramatik Milan Uhde.

SLEDUJEME téma kauza Vondra
Vondrovo nové trápení. Dával práci podezřelému muži
Vadím Kalouskovi. Chci vyšachovat zbrojaře, ukázal prstem Vondra
Vondra hned nepadne, ale jeho dny jsou nejspíš sečteny
Zdeněk Svěrák: Vondra? Ten je poctivej
Tři Vondrovi kolegové z Charty 77 podpořili ministra obrany

Kubišová Vondru skoro nezná

Další z původních signatářů Charty 77, ikona listopadové revoluce, zpěvačka Marta Kubišová, se vyjadřovat nechce. „Já vám k tomu nic neřeknu. Případ znám jen z novin a se Sašou Vondrou se podrobně neznám, takže nemohu posuzovat jeho charakter. Pokud si vzpomínám, před revolucí jsem se s ním setkala jen jednou. Když jsem dělala na výstavbě sídlišť, přišel za mnou do kanceláře, abych mu podepsala nějaké papíry," řekla ParlamentnímListům.cz Kubišová.

Velmi podobně se k tématu postavil i kněz Tomáš Halík. „Já do toho vůbec nevidím a nebudu to komentovat. Já ho zase tolik neznám," sdělil profesor Filosofické fakulty UK v Praze a prezident České křesťanské akademie Halík.

Důvěru části chartistů neztratil

Už v sobotu se v rozhovoru pro MFDnes Vondry zastal, mezi lidmi nesmírně populární Zdeněk Svěrák. „O Vondrovi si například myslím, že je poctivej. Ale vím já, že tu událost dešifruju správně? Na mě to tak působí. Je to člověk, který byl čestnej a statečnej za totáče, tak se přece nemůže změnit na nějakého křiváka," prohlásil Svěrák.

Tři signatáři dokumentu Charta 77 poslali ČTK text, kde uvedli, že nemají žádné pochybnosti o cti ministra obrany Alexandra Vondry. Jsou to Dana Němcová, Rudolf Battěk a Jiří Gruntorád. O Vondrovi, jehož odchod minulý týden žádali koaliční partneři vládní ODS, dnes jedná vedení občanských demokratů.

Někdejší disidenti "kampaň" proti Vondrovi považují za účelovou a nebezpečnou pro další politický vývoj i politickou kulturu. „Byli jsme svědky tvých postojů a činů v těžkých dobách totality a naši důvěru jsi neztratil ani v demokratických časech během svého politického působení," napsali Vondrovi všichni tři výše zmiňovaní, kteří se v textu označili za strážce odkazu Charty 77.

Celá opozice a valná část koalice volá po odstoupení ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), jenž nese odpovědnost za zakázku pro firmu ProMoPro z doby českého předsednictví v Evropské unii. Stát tehdy firmě vyplatil 525 milionů korun za audiovizuální služby, přičemž část těchto financí skončila na podezřelých účtech.


Řekli ke kauze Vondra v posledním týdnu:

Miroslav Kalousek (TOP 09): "My jsme byli domluveni takto: Vondra si posype hlavu popelem a především si udrží naprostý distanc od nějaké teorie spiknutí proti němu. A my že řekneme: Dobře, držíme koaliční dohody i v takových otázkách. Vondrův projev byl ale absolutně opačný."

Petr Dimun (ČSSD): "Stejně jako Stanislav Gross byl i Alexandr Vondra dlouhou dobu miláčkem médií. Oba byli jakýmisi korunními princi svých stran a oba se aktivně podíleli na pádu těch, za jejichž zády se schovávali či těch, kdo jim pomáhali do funkcí."

Zdeněk Svěrák: "O Vondrovi si například myslím, že je poctivej. Ale vím já, že tu událost dešifruju správně? Na mě to tak působí. Je to člověk, který byl čestnej a statečnej za totáče, tak se přece nemůže změnit na nějakého křiváka."

František Bublan (ČSSD): "Skutečně to na mne dělá dojem, že je celá kauza zřejmě záměrně vyvolaná Miroslavem Kalouskem. A to proto, že Vondra mění ve svém rezortu různé akviziční procesy."

Jiří Paroubek (ČSSD): "Myslím, že je jenom otázkou času, kdy pan Vondra skončí, měl by to pochopit, měli by to pochopit i jeho američtí přátelé, o které se stále opírá, měli by mu vysvětlit, že je už neudržitelný."

Michal Babák (VV): "Věříme však, že si svoji odpovědnost uvědomí sám a vyvodí z toho důsledky únosné jeho politické i osobní odpovědnosti."

Přemysl Sobotka (ODS): "Mně to připadá jako bezdůkazový hon na čarodějnice a neměli bychom tomu podléhat."

Jaroslav Škárka (VV): "Být na místě pana Vondry, tak bych odstoupil."Lubomír Zaorálek (ČSSD): "Mně to připadá jako jakýsi český zvyk, když je téma zásadní (...) tak je takový princip, že se o tom v parlamentu nemluví."

Libor Rouček (ČSSD): "Člověk se při sledování české politické scény neubrání úvaze, jak obtížné asi musí být pro zahraniční diplomaty a žurnalisty o této zemi srozumitelně informovat. Určitou míru korupce mají na Západě sice také, ale na běžného úředníka či politika v tamější demokracii musí naše poměry působit jako Kocourkov."

Petr Gazdík (TOP 09): "Jasně jsem ho vyzval k rezignaci, protože jeho setrvání ve funkci znevažuje důvěryhodnost této vlády."

Jaroslav Kubera (ODS): "Za měsíc bude následovat další ministr, další ministr, až s té vlády nic nezbyde."

Viktor Paggio (VV): "I tak bych čekal větší sebereflexi pana ministra obrany."

Petr Nečas (ODS): "Jsme připraveni s koaličními partnery jednat, žádné jednání jsme v koalici nikdy neodmítali. Nicméně odmítáme koaličním partnerům cokoli vzkazovat přes média."

Kristýna Kočí (VV): "Být v situaci ministra Vondry, vyvodila bych svoji zodpovědnost."

Michal Hašek (ČSSD): "ODS a Alexandr Vondra jsou proti všem. Proti vlastním koaličním partnerům, proti opozici a zejména proti všem slušným lidem v ČR, kteří jsou frustrovaní ze současné politiky a z kauz jako je Promopro."

Bohuslav Sobotka (ČSSD): "Sociální demokracie je přesvědčena, že další setrvání Alexandra Vondry ve funkci ministra je vzhledem k závažnosti kauz nepřijatelné."

Alexandr Vondra (ODS): "Mrzí mě, že vznikl dojem, že se snažím ze své odpovědnosti vyvléci, a je mi líto, že se mi dřív nepodařilo lépe vysvětlit svou roli. A těm z vás, kteří měli logicky potíže při vysvětlování pochopitelných otázek ze strany české veřejnosti, se z tohoto místa omlouvám. A také ještě jednou opakuji - reformy na Ministerstvu obrany budou pokračovat."

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský, Tomáš Urban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vztek na Zemana. Vymlácení oken. Hrad o tom i o příští vládě

13:52 Vztek na Zemana. Vymlácení oken. Hrad o tom i o příští vládě

Prezident Miloš Zeman dnes slaví 77. narozeniny. Dle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka je oslaví komo…