Zemřel Ctirad Mašín. Zdrcení ministři: Proč se jen nedožil vyznamenání

13.08.2011 12:21 | Zprávy

V sobotu 13. srpna 2011 (dva dny po svých narozeninách) v 11 hodin středoevropského času zemřel ve věku jedena osmdesáti let v Clevelandu v Ohio v USA v úzkém rodinném kruhu Ctirad Mašín. ParlamentníListy.cz o tom informoval dokumentarista Martin Vadas. Podle ministra obrany Alexandra Vondry je smutné, že se Ctirad Mašín nedožil plnohodnotného ocenění své statečnosti.

Zemřel Ctirad Mašín. Zdrcení ministři: Proč se jen nedožil vyznamenání

S prosbou o reakci ParlamentníListy.cz "esemeskou" oslovily premiéra Petra Nečase: "Zpráva o úmrtí Ctirada Mašína mne velmi zasáhla. Byl to odvážný člověk a právě jeho odvahu jsem si jej velmi váži," dostala redakce odpověď.

"Své hrdinství prokázal odporem proti totalitní diktatuře, která uvrhla naší zemi do desítek let nesvobody. Osobní statečnost prokázal i přesto, že čelil vážnému nebezpečí. Jeho osud patří k těm, které bychom si i pro vyrovnání s naší vlastní historií měli připomínat," uzavírá premiér.

Snad in memoriam...

"Zpráva mě zasáhla, přestože jsem věděl, že měl podlomené zdraví. Ctirad Mašín si zaslouží naši úctu jako hrdina, který měl odvahu postavit se komunistické diktatuře i se zbraní v ruce. Je smutné, že se nedožil plnohodnotného osobního ocenění v naší zemi," uvedl ve své bezprostřední reakci pro ParlamentníListy.cz ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

"Hluboce se mě to dotklo. Je smutné, že se tento opravdu statečný bojovník nemohl vrátit do vlasti. Zlobilo mě, že nedostal opravdové vyznamenání, alespoň Mirek Topolánek mu dal tu plaketu. Nejsmutnější je, že tu byli lidé, kteří je nepochopili a odsuzovali je. Je mi to líto," sdělil serveru idnes.cz ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Vše k tématu Mašínové ZDE

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nejsou důkazy? Neúspěch akce „čínský špion“ by měl zajímat Babiše

4:40 Nejsou důkazy? Neúspěch akce „čínský špion“ by měl zajímat Babiše

Skončí “velká kauza” s údajným čínským agentem blamáží pro BIS i policii? Městský soud v Praze totiž…