Žhavý telefonát od Kalouska: Už mám dost lží v kauze CASA. Třeba dnes...

09.07.2012 8:31

Vyšetřování údajně předraženého nákupu armádních letounů CASA prý provázejí politické tlaky na jeho zastavení. Podle informací týdeníku Respekt nejde jen o veřejně známý telefonát Miroslava Kalouska hlavnímu vyšetřovateli. Hovoru prý předcházela tajná schůzka, kde měl zástupce ministerstva financí přesvědčovat vyšetřovatele, aby vyšetřování zastavili. O žádné schůzce nic nevím, reagoval Kalousek pro ParlamentníListy.cz. Policejní provokace už ho prý zlobí.

Žhavý telefonát od Kalouska: Už mám dost lží v kauze CASA. Třeba dnes...
Foto: hns
Popisek: Miroslav Kalousek a Vlasta Parkanová, koláž

Neveřejná schůzka měla proběhnout před třemi týdny v pražské centrále protikorupční policie. Jejími účastníky měli být bývalý detektiv protikorupční jednotky navázaný na ministerstvo financí a jeho známý ze společné policejní práce a v současné době jeden z nadřízených šéfa týmu vyšetřujícího kauzu CASA spojenou s Vlastou Parkanovou, detektiva Jiřího Mazánka. Podle zdroje Respektu byl host vnímán jako vyslanec ministra Kalouska.

Schůzka? O žádné nevím

„Já o žádné schůzce absolutně nic nevím a přiznám se, že mě tyto policejní provokace už hodně zlobí. Všimněte si jak je to napsáno. Někdo se sešel s někým, nikdo neví kdo s kým, ale figuruje tam výlučně Kalousek, který o té schůzce nemá nejmenší tušení,“ reagoval telefonicky pro ParlamentníListy.cz ministr financí.

ZDE najdete CELÉ VYJÁDŘENÍ MINISTRA KALOUSKA + REAKCI ONDŘEJE KUNDRY, REDAKTORA ČASOPISU RESPEKT

„Já mohu zakončit jenom tím, že dnes podávám podnět generální inspekci bezpečnostních sborů a dovoluji si vyjádřit silné pochybnosti o objektivitě orgánů činných v trestním řízení,“ dodal Kalousek rezolutně.

Respekt nemá potřebu znát můj názor

Na přímý dotaz ParlamentníchListů.cz, zda se týdeník Respekt ministra financí před vydáním článku dotazoval na to, zda se schůzka opravdu uskutečnila, či jaké je jeho stanovisko k publikovaným zjištěním Kalousek konstatoval, že nikoliv:  „Ne, vůbec, proč by se ptali, nemají potřebu.“

Hlavním cílem setkání prý podle Respektu bylo přesvědčit vyšetřovatele, aby podpořili Kalouskovu verzi a obrátili případ opačným směrem. Měli by akceptovat verzi, že Parkanová nemusela zadat k vypracování externí posudek na cenu obvyklou, nemusela tedy dělat ze zákona to, z čeho ji detektivové viní.

Policie trvá na svém

Pro policisty ale představuje Parkanová klíčovou postavu, mohla by je totiž přivést na stopu dalších lidí z nejvyšších mocenských pater, pro něž mohla obchod s letouny domlouvat. Mazánkův nadřízený prý emisarovi sdělil, že policie na svém postupu trvá, s tím se měli rozejít.

Několik dní po této schůzce se do případu vložil sám Kalousek svým telefonátem přímo detektivu Mazánkovi, kdy mu měl údajně sdělit, že "u policie skončil". "Vyšetřovatel Mazánek mi řekl o osobním kontaktu s ministrem Kalouskem a sdělil, že ho vnímá jako nátlak," řekl k věci dozorující státní zástupce Jan Kořán. Kalousek jakýkoli nátlak odmítá jako "sprosté pomluvy a provokace estébáckého charakteru".

Data nesouhlasí

Kalousek uvedl jako důvod telefonátu to, že chtěl vyšetřovateli sdělit, že dozorujícímu žalobci zasílá odborné právní stanovisko, které by mělo zpochybnit důvody policejního obvinění Parkanové. Nicméně časový sled událostí Kalouskově verzi příliš neodpovídá. Příslušný dokument od ministra odešel 25. červa, tedy až pět dní poté, co Kalousek s policistou Mazánkem mluvil. V době telefonátu jej ministr sám prý ještě neměl ani k dispozici.

Ministr argumentuje tím, že měl od svých podřízených rozpracovaný koncept stanoviska. A že Mazánkovi nedůvěřuje, proto dokument neposílá přímo jemu. Ale považoval prý za nutné, aby vyšetřovatele seznámil s tím, že si stanovisko může vyžádat od žalobce, který jej má k dispozici.

I s telefonátem samotným to mělo být podle Respektu složitější. Kalousek se Mazánkovi údajně nemohl dovolat, tudíž mu zaslal SMS. Tu měl ministr zakončit podpisem ve znění "Váš klient Kalousek". Vyšetřovatel Mazánek se na základě textové zprávy ministrovi sám ozval zpět. Podle druhé verze si vyšetřovatel od začátku nátlak na svoji osobu vymyslel. Ministr mluví o tom, že za obviněním Parkanové mohou stát někteří "kmotři". Tomu, že by případ ovlivňoval sám Mazánek ale přitom v současné době nic nenasvědčuje. Svoji podporu mu prý telefonicky vyjádřil i policejní prezident Petr Lessy.

Pravda vyjde brzy najevo

Ministr financí označuje vše, co se týká údajného nátlaku z jeho strany, jako součást manipulace policie. Brzy se dle jeho slov všichni dozví pravdu o tom, jak to bylo s jeho telefonátem vyšetřovateli Mazánkovi. „V každém případě tu páteční pomluvu, kterou jsem byl skandalizován, nepokládám za náhodu. Pokládám ji za součást manipulace, které se policie v tomto případě dopouští a příslušným způsobem také konám. Jsem přesvědčen, že pravda vyjde najevo během několika týdnů. Pravda v tomto případě skutečně nejde tajit dlouho,“ řekl Kalousek ParlamentnímListům.cz.

Tento telefonát považoval za nepřijatelný také premiér Petr Nečas, který jej Kalouskovi vytkl. „Já chápu pana premiéra, že si nepřeje, aby žádný z jeho ministrů komunikoval s provokatéry z řad policistů,“ komentoval to pro ParlamentníListy.cz Kalousek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jatka. Na klíčové policisty se prý brousí nože. „S Pekarovou si každý vytře ***,“ odsekl zdroj. Vkročili jsme tam, kam jsme vůbec nechtěli

4:44 Jatka. Na klíčové policisty se prý brousí nože. „S Pekarovou si každý vytře ***,“ odsekl zdroj. Vkročili jsme tam, kam jsme vůbec nechtěli

Řekněme, že jde o dobře informovaného čtenáře. Takových není mnoho. Tento se podepsal jako A. Do red…