Zimola: Asociace českých a moravských nemocnic bije na poplach

26.09.2012 14:52

Společně se zdravotně postiženými, svazem pacientů a odborovými svazy vyzývají občany, aby se zapojili do petičních akcí za zachování nemocnic.

Zimola: Asociace českých a moravských nemocnic bije na poplach
Foto: archiv kraje
Popisek: Jiří Zimola
reklama

Tato výzva je reakcí na politiku zdravotních pojišťoven, které dosud neuzavřely rámcové smlouvy s většinou zdravotnických zařízení a jednání jsou na mrtvém bodě. V jižních Čechách dosud nebyla uzavřena jediná smlouva a od 30.7. VZP odmítá jednat s argumentací, že není připravena. Krajská politická reprezentace se od dubna snaží o dohodu, ředitelé nemocnic předložili kompromisní návrh, neboť návrh pojišťovny by vedl k faktické likvidaci nemocnice v Prachaticích a Krumlově. Marně. Nemocnice i občané žijí v nejistotě.

A jak rozumět tomu, že sociální demokracii obviňují ODS a nyní i TOP09 ze snahy udělat z tohoto problému volební téma? Jednoduše. Jsou to totiž zrovna strany, které ovládají buď ministerstvo zdravotnictví (ministr L. Heger z TOP09), nebo správní radu VZP (její předseda M. Šnajdr z ODS). A pan senátor a starosta Hluboké a kandidát na hejtmana za ODS T. Jirsa v placených inzerátech bez znalosti věci (nebo ze stranické povinnosti?) ujišťuje občany, že se vlastně vůbec nic neděje. Dokonce s ředitelkou oblastní pobočky VZP obhajuje politiku VZP na zastupitelstvu v Prachaticích! Ředitel VZP ing. Horák zase píše mně, hejtmanovi kraje, dopis, který ale zapomene odeslat a tak se o něm dozvídám od řadových členů ODS. Dopis je mi milostivě odeslán teprve poté, co ho opakovaně urguji. Dějí se nám tu ale zvláštní věci! Proč ale ta hysterie ze strany VZP, ODS a jejího lídra, starosty Hluboké Jirsy? Protože se bojí. Vás, občanů.

Ještě ale k onomu dopisu pana ředitele Horáka. Obsah je totiž děsivý. Ředitel VZP otevřeně přiznává návrh na likvidaci jedné čtvrtiny lůžek v Prachaticích a Krumlově, konkrétně lůžek na dětském, gynekologii, chirurgii. A nikdo, ani regionální ředitelka VZP Hlachová, ani pan Jirsa, ani ředitel VZP lidem neřekli, zda jejich nemocnice kdekoli v našem kraji plnohodnotnou smlouvu dostane! Nenechte se proto zmást. Ptám se, proč tedy nepoloží na stůl smlouvy, když jde údajně o planý poplach a předvolební strašení od ČSSD? Proč čekají až na dobu po volbách? Nejsou už náhodou s panem Jirsou na zrušení nemocnic domluveni? Chytrému napověz...

Je evidentní, že se naplňuje domluvený scénář. Na jaře se totiž objevil v tisku údajný plán VZP na rušení desítek malých nemocnic. VZP ho tehdy rozhořčeně dementovala. Ukazuje se, že rozhořčení tehdy pramenilo nikoli z toho, že by si novináři vymýšleli, ale proto, že se k tomu vůbec dostali a záměr zveřejnili. Co dodat? Každý z nás je potenciální pacient. Jde o dostupnost péče pro jednoho každého z nás. Braňme se tedy. Nevěřme slovům, chtějme činy. Smlouvy na stůl. Bude snaha přesunout je po volbách, až vyhrají ti „správní“, tedy strany vládní koalice. Dokonce existují i úvahy, že by se těm nevyvoleným nemocnicím mohly dát smlouvy na rok.  A za rok bude vybraná oběť obětována. Cena za lehkověrnost.

Jiří Zimola
hejtman Jihočeského kraje

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Zimola - profil
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Připravovaná novela energetického zákona by měla posílit práva spotřebitelů

8:40 dTest: Připravovaná novela energetického zákona by měla posílit práva spotřebitelů

Připravovaná novela energetického zákona reaguje na praktiky takzvaných energetických šmejdů, kvůli …