Keller roztrhal Kubiceho studii: Méně policistů a ztráty budou nevratné

06.08.2012 16:52 | Zprávy
autor: Pavel Kozdera

Minulý týden publikoval Odbor bezpečnostní politiky ministerstva vnitra obsáhlou studii, která má posloužit jako podklad pro zcela zásadní strategické rozhodování vlády, a sice kolik policistů bude ČR mít v následujících letech. Této studii se na zoubek podíval profesor sociologie Jan Keller a své závěry předal policejním odborům.

Keller roztrhal Kubiceho studii: Méně policistů a ztráty budou nevratné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jan Keller

Sedmdesátistránkový dokument s názvem „Mezinárodní komparativní studie o policejních sborech“ vykazuje podle Kellera celou řadu metodologických nedostatků. Většina z nich se týká porovnávání tzv. hustoty policie v jednotlivých zemích Evropské unie. I samotný Odbor bezpečnostní politiky v úvodu své studie konstatoval, že jedním z největších limitů, které se na kvalitě podkladové práce pro rozhodování vlády podepsaly, byl nedostatek času. Podle policejních odborů má tato práce posloužit jako argument ministra Kubiceho k dalšímu snižování stavů.

 

Autor či autoři podle Kellera v podstatě jen mechanicky srovnávají počty obyvatel připadajících na jednoho policistu v různých zemích EU. Z tohoto srovnání vychází, že tzv. policejní hustota patří v České republice k nejvyšším (jeden policista na 240 obyvatel). Nejnižší policejní hustotu vykazují Finsko, Dánsko a Švédsko, ze zemí bývalého východního bloku pak Rumunsko a Polsko (viz graf nahoře). Na základě tohoto srovnání autoři naznačují, že stavy policie v České republice jsou příliš vysoké.

Na severu si lidé věří

Zmíněná komparace podle sociologa nezohledňuje ale klíčové faktory, které umožňují některým zemím držet relativně nižší stavy policie než Česká republika. Tím prvním je Míra generalizované důvěry.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda o Armádě ČR a výdajích na obranu. Odkryl ji Hynek Kmoníček

11:26 Pravda o Armádě ČR a výdajích na obranu. Odkryl ji Hynek Kmoníček

„Zjistili jsme, že bývalá vláda se nikdy nedostala přes dvě procenta, protože do toho započítávala v…