Máme analýzu GIBS o odposleších a sledování. Třetinu tvoří civilisté

27.11.2013 17:31 | Zprávy

Poprvé v historii samostatně zpracovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) analýzu, z které vyplývá, jak bylo při její činnosti používáno odposlechů a sledování osob. Zarážející může být fakt, že třetina z těch, kteří jsou v analýze zahrnuti, jsou civilní osoby. Nic mimořádného na tom prý ale není…

Máme analýzu GIBS o odposleších a sledování. Třetinu tvoří civilisté
Foto: Hans Štembera
Popisek: Telefony, ilustrační foto

Ukázalo se, že z pohledu četnosti úkonů odposlechu za rok 2012 bylo nejvíce odposlechů provedeno v kategorii příslušník nebo zaměstnanec policie. Nejvíce nařízených sledování bylo vyžadováno inspekcí na základě povolení státního zástupce, naopak nejméně úkonů sledování bylo požadováno na základě souhlasu dotčené osoby.

Na každý pád lze ze zprávy, kterou mají ParlamentníListy.cz k dispozici, vyčíst, že od počátku období, kdy se vyhodnocují počty sledování a odposlechů, šlo o prudký nárůst právě sledování. Nejprudší vzestup (o více jak 40 procent) Inspekce ministra vnitra zaznamenala v roce 2008. Počty sledování rostly však i v letech následujících – jak v roce 2010, tak i v roce 2011. „V roce 2012 ovšem došlo k poklesu těchto úkonů. Vzhledem ke změně rozsahu kompetencí původní Inspekce ministerstva vnitra, s účinností zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů došlo totiž k rozšíření působnosti inspekce i na další bezpečnostní sbory,“ uvádí se ve zprávě, která byla předložena vládě v demisi.

Zneužití pravomoci úřední osoby

A co bylo nejčastějším důvodem k tomu, aby bylo rozhodnuto o sledování či odposlechu? „Nejfrekventovanější skutkovou podstatou bylo zneužití pravomoci úřední osoby (více jak 27 procent). Následuje trestný čin přijetí úplatku s podílem 10,8 procent, po níž přichází trestný čin vydírání (8 procent) a krádeže (7 procent).

Pokud nahlédneme do uváděných počtů sledování GIBS, najdeme v analýze to, že celkem v loňském roce sledovala 216 osob, z nich bylo 75 civilistů. Největší skupinu – 87 – pak tvořili příslušníci či zaměstnanci policie, následováni lidmi z Vězeňské služby a Celní správy ČR (10). Objektem sledování se stal v loňském roce ale i jeden člověk přímo z inspekce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Tvrdíte, že je třeba vychovat, vycvičit a vyzbrojit obranyschopné a ochotné obyvatelstvo

Jak toho chcete docílit? Měla by být podle vás opět povinná povinná vojna? Nebo jak chcete motivovat lidi, aby vstupovali do armády nebo do aktivních záloh? A k tomu vyzbrojování, to přeci vláda dělá a vy ji za to kritizujete a s navyšováním výdajů na obranu nesouhlasíte, takže neprotiřečíte si teď?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak vyřešit hrozbu migrace: Právo na azyl pryč z Ústavy. Právník Kotzian by ale zašel dál

19:19 Jak vyřešit hrozbu migrace: Právo na azyl pryč z Ústavy. Právník Kotzian by ale zašel dál

Vyhodit právo na udělení azylu z našeho ústavního pořádku. Takový návrh padl na nedávné konferenci, …