Rozhodnutí Bankovní rady ČNB intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby ho udržovala poblíž hladiny 27 korun za euro, i zdůvodnění tohoto opatření hodnotí z hlediska spotřebitele ekonom Patrik Nacher, provozovatel serveru Bankovnípoplatky.com. V úvodu odmítá jako jeden z argumentů strašení deflací, protože jednak v tuto chvíli nehrozí a navíc je třeba změnit přístup k tomuto konceptu. Jeho logika říká, že když klesají ceny, lidé neutrácejí, protože si myslí, že ceny klesnou ještě víc. Když se málo nakupuje, méně se vyrábí, musí se propouštět, to je spirála.
„U nás to není tak, že by lidé nenakupovali proto, že čekají pokles cen, u nás lidé kupují méně proto, že se bojí budoucnosti. Bojí se, že by mohli přijít o zaměstnání a nechtějí se víc zadlužovat. Jejich obavy pramení z toho, jak se poslední čtyři roky pořád mluví o finanční krizi, o zdražování, o zvyšování DPH i daní obecně. Neoddalují nákupy proto, že by si mysleli, že zboží bude ještě levnější, ale nenakupují proto, že nechtějí jít do rizika nákupu a rizika zadlužení. Proto si myslím, že je hloupost strašit deflací,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz Patrik Nacher.
Negativa jistá hned, pozitivní přínos nejistý
Zatímco opatření České národní banky přináší negativa prakticky hned, tak pozitivní přínos, pokud vůbec nějaký bude, můžeme očekávat až v budoucnu. „Negativní důsledky jsou okamžité, tedy zdražení dovozů, už v tomto týdnu čekám, že se zdraží benzín. Naopak pozitivní momenty možná přijdou v budoucnu po několika týdnech či měsících. Říkám možná, protože za tu dobu se může stát v ekonomice spousta věcí. Může dojít k politické nestabilitě, nebo i k ekonomické z úplně jiných důvodů a pozitivní efekty se nemusí vůbec dostavit,“ upozorňuje Patrik Nacher.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník