Ať politici nekáží, s kým se má obchodovat. Polobozi! dopálila se ekonomka

07.05.2013 16:45 | Zprávy

Sladit zahraniční politiku a ekonomické zájmy je podle ekonomky Ilony Švihlíkové důležité pro Českou republiku, stejně jako si přestat hrát na zásadního moralistu s lidskými právy. To ekonom Tomáš Sedláček je přesvědčen, že obchodovat za každou cenu při popírání vyšších principů je hloupé. Oslovení odborníci ale tvrdí, že spojovat byznys s politikou je nesmysl.

Ať politici nekáží, s kým se má obchodovat. Polobozi! dopálila se ekonomka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Do světové ekonomiky se Česká republika podle ekonomky Ilony Švihlíkové integrovala na pozici kolonie. Její ekonomická páteř je v zahraničních rukou, což se třeba od roku 2006 projevuje v tom, že odlivy dividend jsou vyšší než reinvestovaný zisk. Proto je třeba provést na nejvyšší úrovni několik zásadních kroků, o nichž ve svém příspěvku na konferenci o Ekonomické diplomacii na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů Praha hovořila Ilona Švihlíková.

„Je třeba si ujasnit české národní zájmy. V zájmu malé země nikdy není lézt jakékoliv velmoci někam ... ČR si navíc zásadně vybírá velmoci na odchodu. Jedinou ochranou malé země je striktní lpění na mezinárodním právu a podpora multipolárnímu uspořádání. Čeští politici by si měli pamatovat, že pokud se někdo chová jako slouha, zachází se s ním jako se slouhou,“ uvedla vedoucí katedry politických, společenských věd a ekonomie na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze Ilona Švihlíková ve svém příspěvku.

Hrát si na zásadního moralistu s lidskými právy je hloupé a neefektivní

„Rovněž je zapotřebí sladit zahraniční politiku a ekonomické zájmy. Rušit perspektivní ambasády v zahraničí, protože si to přeje náš největší spojenec, nebo si hrát na zásadního moralistu s lidskými právy je hloupé a neefektivní,“ upozornila Ilona Švihlíková s tím, že vypuknutí krize přineslo osudový zlom, od něhož lze hovořit o přesunu ekonomické moci ze Západu na Východ a ze Severu na Jih, čehož představiteli jsou Brazílie, Rusko, Indie, Čína a od roku 2010 i Jihoafrická republika.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Opravdu potřebujeme migranty?

Řada politiků včetně vás tvrdí, že ano, protože Evropa stárne a chybí pracovní síla. Ale není to chyba vás politiků, že jste neudělali více pro vyšší porodnost? A s tou prací není spíš problém v tom, že firmy hledají levnou pracovní sílu, že kdyby platili v ČR určitě více, že by nebyl nedostatek záj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stanjura podporuje černý trh. Výrobci alkoholu dali na stůl fakta

16:30 Stanjura podporuje černý trh. Výrobci alkoholu dali na stůl fakta

Stát odmítá odstranit diskriminaci ve zdanění lihovin a místo toho nerovnoměrně zatěžuje zvyšováním …