Klaus vrátil zákon a analytik J&T mu vzkazuje: Nevíte, o čem mluvíte

02.05.2012 18:25

Energetický regulační úřad se snaží zastavit finanční podporu nových obnovitelných zdrojů. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu analytik J&T Michal Šnobr říká, že ani předsedkyně energetického regulačního úřadu, ani prezident, který zákon na podporu obnovitelných zdrojů vrátil sněmovně, vlastně nevědí, o čem mluví.

Klaus vrátil zákon a analytik J&T mu vzkazuje: Nevíte, o čem mluvíte
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Václav Klaus přednášel na Žofínském fóru

„Obnovitelné zdroje jsou postavené na dotacích a dotace jdou z kapes spotřebitelů,“ uznává Šnobr. Prý však pro zatížení spotřebitelů nebude nový energetický zákon znamenat žádný dramatický růst.

Podpora udržitelným zdrojům zabere podle Šnobra zhruba 15 procent ceny spotřeby domácnosti. Další podpory by pak už prý měly posunout ceny jen o procenta.

„Doufám, že v české republice začnou investice do obnovitelných zdrojů provozovat skuteční investoři. I drobní spotřebitelé mohou uchránit tímto způsobem svou útratu za elektřinu,“ věří Šnobr.

Předsedkyně ERU mluví o něčem, o čem může rozhodnout jen vláda

Podle něj i tak budou do budoucna potřeba různé menší novely zákona. V principu je však podle něj zákon nastaven dobře.

Podporu obnovitelným zdrojům prý stát ukončí do roku 2013. Tehdy podle předsedkyně ERU Aleny Vitáskové dojde k situaci, kdy obnovitelné zdroje pokryjí 13 procent trhu.

„13 procent nejsou energetické zdroje do té doby schopny dosáhnout. V současnosti tvrdit, že zastavíme v roce 2013 podporu obnovitelným zdrojům, může tvrdit jen vláda ČR, ne předsedkyně nějakého úřadu,“ ohrazuje se Šnobr v Českém rozhlase.

Dostavba Temelína je při současných cenách a bez dotací nemožná

Podle něj je například na strašení biomethanem, který byl prý zákonem zvýhodněn, vidět, že ani předsedkyně ERU, ani prezident vlastně nevědí o čem mluví. „Biomethan není obnovitelný zdroj. V zákoně je to ošetřeno. Nemůže se stát, že by sem byl masivně dovážen odpad ze zahraničí,“ je přesvědčen Michal Šnobr.

Další závažnou otázkou je, zda nulové dotace jsou vůbec reálným prostředím pro podnikání v energetice. Ta je totiž výrazně spojena s fungováním celého státu. „Pokud ceny elektřiny zůstanou na současných úrovních, je dostavba Temelína bez dotace nemožná. Vláda bude muset rozhodnout o energetické koncepci této země,“ uzavírá Šnobr.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pal

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nechutné. Ani vidět to nemůžu. Nákup paprik kazí Čechům náladu

4:44 Nechutné. Ani vidět to nemůžu. Nákup paprik kazí Čechům náladu

Paprika, která je u nás klidně za stovku, stojí na Balkáně pakatel. Maximálně půldruhého eura. Na tr…