Kníže má prý pravdu: Jsme líní a chceme blahobyt. Přijde krach

11.09.2012 8:14 | Zprávy

Za finanční krizi v Evropě si může Evropa sama, tvrdí ekonom Pavel Kohout. Souhlasí tak s názorem ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který prohlásil, že Evropa promeškala investice do vlastní budoucnosti, když evropské země rozdávaly peníze voličům, místo aby investovaly do výzkumu, vzdělání a dalšího rozvoje. Zatímco Evropa spala, kritizuje český ministr zahraničí, rozvinuly se země jako Čína, Brazílie, Indie a Jižní Korea.

Kníže má prý pravdu: Jsme líní a chceme blahobyt. Přijde krach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úplatek, ilustrační foto

„Zlatý věk je u konce,“ prohlásil. „Je to pravda, ekonom by to neřekl jinak,“ potvrdila pravdivost ministrova vyjádření ekonomka Markéta Šichtařová.

Ztráta odpovědnosti mezi politiky

Podle Schwarzenberga skončila šedesátiletá éra, která se postarala o hospodářský vzestup kontinentu. Politici nyní musejí ukázat, zda myslí projekt společné Evropy vážně a zda je pro ně budoucnost Evropské unie důležitější než dočasná rozpočtová omezení. Globální hospodářskou krizi Schwarzenberg označil za důsledek naprosté ztráty odpovědnosti, a to jak mezi politiky, tak ve finančním světě.

Evropa dotuje nepracování

Ekonom Pavel Kohout ParlamentnímListům.cz řekl, že „Evropa dotuje nepracování, které netvoří produkci, ale kdo je pracovně zdatný, toho zdaní, až zčerná“. Současná ekonomika, která je postavena na nabubřelém sociálním státě, je podle něj z přirozenosti nestabilní a jednou se musí zhroutit. „Někde už se to zhroutilo jako v Řecku, nějaké země mají ještě čas, dva roky, deset let, to nelze odhadnout,“ uvedl. V ohrožení nejsou podle něj jen státy jako Itálie, Portugalsko nebo Španělsko, ale i Německo nebo Francie. „Tyto země, ostatně jako i Řecko, měly ještě v 70. letech 20 až 30 procentní zadluženost, z dnešního pohledu byly nesmírně úsporné a skromné, ale dnes už dosáhly 80 procentní  i vyšší zadluženosti. Takový státní dluh vypovídá, že jejich ekonomiky nejsou zdravé,“ vysvětlil ekonom. A dodává, že evropský sociální stát není žádný tradiční model, vznikl nedávno, v druhé polovině 70. let, kdy se začal modelovat sociální stát v dnešní hrůzostrašné podobě, dluhy narostly do takových výšek, které si ještě před deseti lety nikdo neuměl představit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…