Od příštího roku by se mělo platit za elektřinu až o tisíce méně

27.07.2013 17:39

Ceny elektřiny v domácnostech by měly od ledna příštího roku klesnout. Rodiny, které mají vyšší spotřebu, mohou očekávat úsporu až v řádech tisíců korun. Hovoří pro to pokles ceny silové elektřiny na burze a plán vlády.

Od příštího roku by se mělo platit za elektřinu až o tisíce méně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přívodní vidlice od elektrospotřebiče
reklama

Pokles ceny na burze a snaha vlády zastropovat příspěvek na obnovitelné zdroje by měl výrazně snížit účty za elektřinu – až o sedm procent. Deníku Právo to potvrdil analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

„Když se podíváme na webové stránky společnosti ČEZ, kde firma zveřejňuje, za kolik nakupuje elektřinu pro koncové spotřebitele, je to asi 40 eur za megawatthodinu. Dnes se silová elektřina prodává i za méně než 37 eur. Pro příští rok by tak průměrná cena mohla být asi 39 eur, tedy přibližně 1000 korun. To je i při započítání daní asi o 12 procent níže proti loňským cenám, kdy se elektřina nakupovala za asi 1220 korun,“ potvrdil deníku.

Záleží tak ještě na Parlamentu a prezidentovi. Rusnokova vláda novelu zákona o podporovaných zdrojích energií schválila ve čtvrtek, otázkou je další postup – zákon by musel být schválen do října.

Pokud by Parlament novelu podpořil a prezident Miloš Zeman podepsal, příspěvky odběratelů na obnovitelné zdroje budou limitovány, a to na 495 korun za megawatthodinu (bez DPH). Letos podpora činí o sto korun více.

Silová elektřina má ale stále „hlavní slovo“. I pokud by zákon nevešel v platnost, elektřina by se od ledna zlevnila, podle odhadů Hatlapatky ale jen asi o čtyři procenta. Propad cen silové elektřiny by pak vyrušil leda další nárůst podpory obnovitelných zdrojů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dáváme dáreček Němcům? Máme tu lidi, kteří nic nedělají, a platíme je. Vážné zprávy o našem hospodářství

19:35 Dáváme dáreček Němcům? Máme tu lidi, kteří nic nedělají, a platíme je. Vážné zprávy o našem hospodářství

Že u nás „nejsou lidi“? Ale jsou, jen je zaměstnáváme v oborech, které nám nic nepřinášejí, sdělila …