Opravdu zlaté padáky v ČD. Manažeři kasírují přes deset milionů

03.08.2013 18:15

Nový ministr dopravy Zdeněk Žák vyměnil na významných postech mnoho členů vrcholového managementu Českých drah, včetně generálního ředitele Petra Žaludy. Neodcházejí ale s prázdnou, odnesou si milionové odstupné.

Opravdu zlaté padáky v ČD. Manažeři kasírují přes deset milionů
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Petr Žaluda

„Například Žaluda obdrží jako odstupné 24 měsíčních platů, tedy celkem kolem dvanácti miliónů korun, a podobně vysoké zlaté padáky má ještě deset dalších lidí v této státní firmě. Vyplývá to z jejich manažerských smluv,“ uvedl Zdeněk Žák v ČT.

Stejný násobek svého průměrného platu si odnese i bývalý výkonný ředitel pro správu majetku ČD Roman Boček, který je stíhaný v kauze trojice exposlanců ODS. Jeho měsíční mzdu Žák odhaduje na 400 tisíc až půl milionu korun, jeho odstupné by se tak mohlo pohybovat mezi devíti a dvanácti miliony.

Žák je za velké personální změny ostře kritizován, například od svého předchůdce z ODS Zbyňka Stanjury. Jasně jim ale odpovídá: personální změny nejsou to, co by mělo politiky rozčilovat, ale spíše „zlaté padáky“, které jsou alespoň podle Žáka nehorázné.

Ministra se v tomto zastává bývalý šéf Odborového sdružení železničářů Jaromír Dušek. Je jedním z mála lidí, kteří viděli Žaludovu manažerskou smlouvu.

„Za svého působení na Českých drahách jsem byl velkým kritikem těchto odměn stejně jako nynější ministr Žák. Pan Žaluda nastoupil v únoru 2008 do funkce generálního ředitele s platem vyšším než jeden milión korun, s téměř stotisícovou pojistkou měsíčně jako důchodovým připojištěním, s autem i s řidičem, se speciální pojistkou pro veškeré léčebné výlohy kdekoli v zahraničí, firemní kartou pro placení v restauracích a s dalšími benefity, kterými nechci naštvat lidi, kteří chodí pracovat za průměrnou mzdu,“ říká Dušek, který zároveň tvrdí, že Žaludovo odstupné bude ještě vyšší, než se uvádí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš v knize zúčtoval s Bémem. Hřib mu nestál ani za vyslovení jména

16:56 Babiš v knize zúčtoval s Bémem. Hřib mu nestál ani za vyslovení jména

EXKLUZIVNĚ Nová kniha premiéra Andreje Babiše má název „Sdílejte, než to zakážou!“ ParlamentníListy.…