Opravdu zlaté padáky v ČD. Manažeři kasírují přes deset milionů

03.08.2013 18:15 | Zprávy

Nový ministr dopravy Zdeněk Žák vyměnil na významných postech mnoho členů vrcholového managementu Českých drah, včetně generálního ředitele Petra Žaludy. Neodcházejí ale s prázdnou, odnesou si milionové odstupné.

Opravdu zlaté padáky v ČD. Manažeři kasírují přes deset milionů
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Petr Žaluda

„Například Žaluda obdrží jako odstupné 24 měsíčních platů, tedy celkem kolem dvanácti miliónů korun, a podobně vysoké zlaté padáky má ještě deset dalších lidí v této státní firmě. Vyplývá to z jejich manažerských smluv,“ uvedl Zdeněk Žák v ČT.

Stejný násobek svého průměrného platu si odnese i bývalý výkonný ředitel pro správu majetku ČD Roman Boček, který je stíhaný v kauze trojice exposlanců ODS. Jeho měsíční mzdu Žák odhaduje na 400 tisíc až půl milionu korun, jeho odstupné by se tak mohlo pohybovat mezi devíti a dvanácti miliony.

Žák je za velké personální změny ostře kritizován, například od svého předchůdce z ODS Zbyňka Stanjury. Jasně jim ale odpovídá: personální změny nejsou to, co by mělo politiky rozčilovat, ale spíše „zlaté padáky“, které jsou alespoň podle Žáka nehorázné.

Ministra se v tomto zastává bývalý šéf Odborového sdružení železničářů Jaromír Dušek. Je jedním z mála lidí, kteří viděli Žaludovu manažerskou smlouvu.

„Za svého působení na Českých drahách jsem byl velkým kritikem těchto odměn stejně jako nynější ministr Žák. Pan Žaluda nastoupil v únoru 2008 do funkce generálního ředitele s platem vyšším než jeden milión korun, s téměř stotisícovou pojistkou měsíčně jako důchodovým připojištěním, s autem i s řidičem, se speciální pojistkou pro veškeré léčebné výlohy kdekoli v zahraničí, firemní kartou pro placení v restauracích a s dalšími benefity, kterými nechci naštvat lidi, kteří chodí pracovat za průměrnou mzdu,“ říká Dušek, který zároveň tvrdí, že Žaludovo odstupné bude ještě vyšší, než se uvádí.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Prosím o vysvětlení

Četl jsem tento (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Novakova-KDU-CSL-Plevel-v-ceskem-pravnim-radu-aneb-Lex-Schwarzenberg-757872) článek na PL a vůbec nechápu, o čem je řeč? Hned v prvním odstavci se píše o nějakých normách z dob socialismu, které stále platí a kvůli kterým z n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…