Ropa, zemní plyn. „Budete se muset přizpůsobit. A těžit míň.“ To si v OPEC líbit nenechali

28.11.2023 15:04 | Zprávy

„Budete muset vyrábět méně a zapojit se do přechodu na bezemisní energetiku a ekonomiku,“ vzkazuje Mezinárodní organizace pro energetiku směrem k ropnému a plynovému průmyslu. Je to podle její zprávy nevyhnutelné. To popudilo Organizaci zemí vyvážejících ropu, která se ohradila, že IEA své předpovědi a prognózy stále mění. A podezírá organizaci, že její rámec na posuzování souladu s cíli scénáře nulových emisí není nic jiného, než nástroj nátlaku na země vyvážející ropu či plyn.

Ropa, zemní plyn. „Budete se muset přizpůsobit. A těžit míň.“ To si v OPEC líbit nenechali
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ropná rafinérie - ilustrační foto

Celkem nedávno byla zveřejněna zpráva Mezinárodní energetické agentury, tedy instituce sídlící v Paříži a vydávající analýzy a doporučení pro energetický sektor. IEA byla založena v roce 1974 po velké ropné krizi a sdružuje 31 států a dalších 13 je přidružených. Je mezi nimi i Česko; z velkých zemí jsou členy Spojené státy a Velká Británie, Turecko, Japonsko, Kanada i Austrálie a většina evropských zemí. Na práci IEA se podílí i Evropská komise.

Dotyčná zpráva se jmenuje Ropný a plynový průmysl v oblasti přechodu k nulovým emisím a má celkem 224 stran. Již v předmluvě se praví, že pro některé je tento průmysl překážkou, která musí být odstraněna na smetiště historie. Ale pro jiné jsou možnosti a kapitál v tomto průmyslu obsažené prostředkem pro změnu. I v tomto průmyslu jsou pak názory na přechod k bezuhlíkaté budoucnosti různé, od naprosté opozice přes neradostné přijetí až po aktivní vyhledávání nových příležitostí. A nyní prý nastává „moment pravdy“.

IEA ve zprávě soudí, že diskuse na toto „klíčové téma“ musí mít solidní faktovou základnu a analýza nesmí být založena na emocích a právě to prý organizace ve své zprávě poskytuje.

„Tato zpráva ukazuje, že (ropný a plynový) průmysl může a musí udělat mnohem víc, aby reagoval na hrozbu změny klimatu. Bez ohledu na to, jakou cestou se svět vydá, dopady změny klimatu se stanou v příštích letech viditelnější a závažnější, což zvýší tlak na všechny složky společnosti, aby hledaly řešení. Průmysl proto stojí před volbou – okamžikem pravdy – ohledně svého rozhodnutí o zapojení se do přechodu na čistou energii,“ tvrdí autoři.

A dodávají, že tento průmysl se zatím angažoval minimálně. „Méně než jedno procento investic do čistých zdrojů energie pochází z ropného a plynového průmyslu,“ varuje IEA s tím, že přechod na bezemisní zdroje zasáhne úplně všechna odvětví, která se v tomto průmyslu angažují. „Každá součást tohoto průmyslu musí reagovat,“ tvrdí.

„Nepříjemná pravda, které bude muset tento průmysl čelit, je, že úspěšný přechod na čistou energii bude vyžadovat mnohem menší poptávku po ropě a plynu, což znamená omezení těžby, nikoliv rozšiřování. Není jak z toho. Takže zatímco těžaři ropy a plynu budou muset omezit emise ve své produkci, včetně úniků metanu a spalování přebytků, naše výzva jde mnohem dál,“ píše IEA s tím, že tito výrobci budou muset akceptovat ekonomiku založenou na čisté energetice. Zpráva má pak ukazovat, jaké „příležitosti“ společnosti i ekonomiky založené na produkci ropy a plynu mají. A co pro ně skutečně znamená dodržení Pařížské dohody a cíle 1,5 °C.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…