Ropa, zemní plyn. „Budete se muset přizpůsobit. A těžit míň.“ To si v OPEC líbit nenechali

28.11.2023 15:04 | Zprávy

„Budete muset vyrábět méně a zapojit se do přechodu na bezemisní energetiku a ekonomiku,“ vzkazuje Mezinárodní organizace pro energetiku směrem k ropnému a plynovému průmyslu. Je to podle její zprávy nevyhnutelné. To popudilo Organizaci zemí vyvážejících ropu, která se ohradila, že IEA své předpovědi a prognózy stále mění. A podezírá organizaci, že její rámec na posuzování souladu s cíli scénáře nulových emisí není nic jiného, než nástroj nátlaku na země vyvážející ropu či plyn.

Ropa, zemní plyn. „Budete se muset přizpůsobit. A těžit míň.“ To si v OPEC líbit nenechali
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ropná rafinérie - ilustrační foto

Celkem nedávno byla zveřejněna zpráva Mezinárodní energetické agentury, tedy instituce sídlící v Paříži a vydávající analýzy a doporučení pro energetický sektor. IEA byla založena v roce 1974 po velké ropné krizi a sdružuje 31 států a dalších 13 je přidružených. Je mezi nimi i Česko; z velkých zemí jsou členy Spojené státy a Velká Británie, Turecko, Japonsko, Kanada i Austrálie a většina evropských zemí. Na práci IEA se podílí i Evropská komise.

Dotyčná zpráva se jmenuje Ropný a plynový průmysl v oblasti přechodu k nulovým emisím a má celkem 224 stran. Již v předmluvě se praví, že pro některé je tento průmysl překážkou, která musí být odstraněna na smetiště historie. Ale pro jiné jsou možnosti a kapitál v tomto průmyslu obsažené prostředkem pro změnu. I v tomto průmyslu jsou pak názory na přechod k bezuhlíkaté budoucnosti různé, od naprosté opozice přes neradostné přijetí až po aktivní vyhledávání nových příležitostí. A nyní prý nastává „moment pravdy“.

IEA ve zprávě soudí, že diskuse na toto „klíčové téma“ musí mít solidní faktovou základnu a analýza nesmí být založena na emocích a právě to prý organizace ve své zprávě poskytuje.

„Tato zpráva ukazuje, že (ropný a plynový) průmysl může a musí udělat mnohem víc, aby reagoval na hrozbu změny klimatu. Bez ohledu na to, jakou cestou se svět vydá, dopady změny klimatu se stanou v příštích letech viditelnější a závažnější, což zvýší tlak na všechny složky společnosti, aby hledaly řešení. Průmysl proto stojí před volbou – okamžikem pravdy – ohledně svého rozhodnutí o zapojení se do přechodu na čistou energii,“ tvrdí autoři.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stanjura podporuje černý trh. Výrobci alkoholu dali na stůl fakta

16:30 Stanjura podporuje černý trh. Výrobci alkoholu dali na stůl fakta

Stát odmítá odstranit diskriminaci ve zdanění lihovin a místo toho nerovnoměrně zatěžuje zvyšováním …