Socioložka Šiklová: Jsme na tom dobře jako nikdy. Lidé vidí zvýšení cen, ale nechápou hlubší důvody

14.01.2014 11:01

JINÝMA OČIMA Prezidentský systém v Česku není. Tento fakt by si měl podle socioložky a chartistky Jiřiny Šiklové uvědomit Miloš Zeman, aby přestal dělat obstrukce při jmenování nové vlády. Lidé by si navíc měli přestat stále stěžovat, protože Česko na tom opravdu není tak hororově, jak nám média namlouvají.

Socioložka Šiklová: Jsme na tom dobře jako nikdy. Lidé vidí zvýšení cen, ale nechápou hlubší důvody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiřina Šiklová
reklama

"Myslím si, že prezident Miloš Zeman bude zvyšovat zájem o svou osobu. Nicméně nevím, co si vymyslí, protože zde opravdu nemáme prezidentský systém. Takže to asi bude prodlužovat," říká socioložka Jiřina Šiklová o zdržování prezidenta ohledně jmenování nového premiéra a potažmo i jeho vlády.

Informujte prezidenta

"Kolice se dala dohromady podle toho, co vylezlo ze současných voleb. Některé nově vzniklé politické strany nejsou stranami v pravém slova smyslu, ale jde o dočasná seskupení. Koho jiného by mohl prezident jmenovat než ty, co se touto formou dali dohromady. Nicméně podle mě bude dál dělat obstrukce, aby byl zajímavý," rozvádí.

Podle ní má ten samý důvod k odkládání jmenování profesorů. "Prostě zviditelňování. Nikdo ho neinformoval o tom, že nemáme prezidentský systém, že prezident zde nemá rozhodovací právo. Udělejte to někdo. U nás rozhoduje sněmovna, tedy politické strany, a vše kontroluje Senát. Prezidentský systém je pouze v USA, částečně ve Francii a pak tedy Vladimir Putin, pokud jej budeme považovat za prezidenta," míní.

Skepse není na místě

Jak z některých půzkumů veřejného mínění vyplývá, lidé už nadávají skoro úplně na všechno. "Byli zvyklí, že jim politický systém celou dobu lhal. Proto stále opakují, jak je vše špatně. V době minulé se o tom na veřejnosti nemluvilo. Dnes, když média píší o všem, tak mají lidé dojem, že v Česku opravdu neexistují solidní podnikatelé. Není to pravda. Ve své oblasti, byť nejsem podnikatel, jsem se nesetkala s žádným korupčníkem. Kdybych byla v takovém podniku, tak bych se pokusila na to upozornit," vysvětluje.

Za minulého režimu podle ní mnoho lidí skoro uvěřilo propagandě, jak je vše růžové. Dnes zase většina věří médiím, tedy vidí budoucnost v tmavých odstínech. "Česko na tom opravdu není tak špatně, jak se nám pořád zdá. Ekonomicky jsme na tom nyní tak, jak jsme nikdy nebyli. Celá Evropa je na tom dobře. Lidé ale mají pocit, že když jsou v opozici, tak mohou obecně nadávat na úplně všechno. V novinách pozitivní zpráva není zpráva, jinak by se to nečetlo. Kdyby ty negativní a katastrofické zprávy naši občané nechtěli číst, tak by jim je novináři nepředkládali," popisuje začarovaný kruh blbé nálady.

Lepší kurz upravit, než nevyvážet

Ohledně intervence České národní banky (ČNB) do kurzu koruny, u nás tolik kritizované, je opatrná. "Nejsem ekonomka. Ale vím, že když je příliš nadhodnocena koruna, tak se špatně prodávají naše výrobky. Takže si dokážu představit, že je lepší její kurz upravit, než by potom řada podniků nemohla vyvážet své várobky, protože by to pro ně nebylo rentabilní. Lidé vidí jen zvýšení ceny potravin, ale nechápou hlubší důvody. Kdyby zde byla inflace, tak by se jim znehodnotily všechny peníze. Řada firem by byla zavřena, protože by neměla co prodávat. Pokud je zásah ČNB správný, tak by se mělo vše v dobré obrátit," končí smířlivě politoložka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejvyšší dluhy mají Pražané

13:08 Nejvyšší dluhy mají Pražané

Už třetí rok po sobě se snížil průměrný dluh obyvatel naší země. Zatímco v roce 2018 šlo o zhruba 28…