Ani ekonomové rozzlobené a zoufalé horníky nepotěší: těžba černého uhlí se v Česku ani teď, ani v blízké budoucnosti nevyplatí, utlumení těžby a zakonzervování dolu je jediná rozumná cesta. Řešením je podle odborníků najít nového investora, který přinese do regionu jinou práci. Ale to není okamžitá pomoc pro rodiny, jejichž život závisí na těžbě uhlí.
„Dobré ani rychlé řešení bohužel neexistuje. Určitě se to nevyřeší během jednoho roku, protože i kdyby nějaký investor přišel okamžitě, nějakou dobu trvá rozjezd. Stačí se podívat do světa, v žádné zemi, které měly podobné potíže, dost často právě spojené s těžbou, se útlum nepodařilo vyřešit během roku, dvou, vždycky to byla dlouhodobá záležitost,“ vysvětlila ParlamentnímListům.cz ekonomka Markéta Šichtařová.
A stát z toho nevyjde levně v žádném případě. I kdyby nechal havíře na holičkách, stejně by to byla pro státní rozpočet zátěž ve formě podpor v nezaměstnanosti a sociálních dávek. Jen aby se z Frýdku-Místku nestal druhý Detroit, kterému se v USA přezdívá město duchů. Kdysi bohatému centru amerického automobilového průmyslu zasadila ránu hospodářská recese, kvůli níž ztratily práci desetitisíce zaměstnanců. Dnes je ve městě přes třicet tisíc domů, ve kterých nikdo nebydlí.
Je to za posledních dvacet let druhá vlna propouštění horníků
Stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek však ParlamentnímListům.cz připomněl, že jde už o druhou vlnu propouštění horníků na Ostravsku. „Ještě v roce 1989 pracovalo v dolech osmdesát tisíc horníků, dnes jich v OKD pracuje třináct tisíc, z toho, pokud vím, jsou tři tisíce zahraničních, většinou Poláků a Slováků,“ poukázal na to, že je bezprostředně ohroženo deset tisíc českých horníků. Sociálně demokratický ekonom říká, že OKD se dostalo do nezáviděníhodné situace, protože mu konkurují povrchové doly na černé uhlí ve Spojených státech i v Austrálii. „Díky nízkým nákladům na lodní přepravu je tuna dovezeného uhlí levnější než tuna, která se u nás tahá z kilometrové hloubky. V USA navíc předělávají elektrárny na břidlicový plyn, takže mají uhlí na vývoz,“ potvrzuje Jan Mládek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová