Skandální ticho, nikdo o tom nemluví: USA již dlouho provádějí operace, na které můžeme zle doplatit, píše publicista

29.09.2015 11:47 | Zprávy

ANALÝZA I když se o tom příliš nepíše a nemluví, Američané podnikají na africkém kontinentě množství vojenských operací. Ty měly zvýšit bezpečnost Spojených států, ve skutečnosti ale přispěly k destabilizaci dotčených afrických zemí. Pro ParlamentníListy.cz o tom píše publicista a překladatel Daniel Veselý, přispěvatel Českého rozhlasu, Britských listů a webu Altpress.cz, který varuje, že společně s dalším setrváním a posilováním přítomnosti Pentagonu na černém kontinentě můžeme očekávat další nárůst teroristických aktivit, a to přímo u bran Evropy.

 Skandální ticho, nikdo o tom nemluví: USA již dlouho provádějí operace, na které můžeme zle doplatit, píše publicista
Foto: worldswide.com
Popisek: Africký Tuareg, ilustrační foto

Spojené státy nyní vojensky operují už ve 135 zemích světa, zatímco v éře George W. Bushe to bylo pouze 60 zemí. V přímém přenosu můžeme sledovat signifikantní nárůst vojenských operací všeho druhu v průběhu prezidentského mandátu nositele Nobelovy ceny za mír Baracka Obamy, v neposlední řadě v Africe. Víme, co vojenské aktivity Bílého domu počínaje rokem 2001 způsobily v oblasti sahající od Magrebu až po Pákistán (1,3 až dva miliony mrtvých jen v Iráku, Afghánistánu a Pákistánu, miliony vysídlených a uprchlíků, destrukce celých státních útvarů, zažehnutí sektářských konfliktů na Blízkém východě, sedminásobný nárůst džihádistického teroru jen v prvním roce po napadení Iráku, plodná půda pro vznik prvního teroristického státu na světě – Islámského státu/Daeš apod.).

Chceme-li v plné šíři a hloubce pochopit drastické dopady, jež doprovázejí americké vojenské aktivity po celém světě, nesmíme opomíjet ty, jež se odehrávají v Africe, která nyní čelí vážné destabilizaci. Zatímco se nepříliš zevrubná mediální a politická pozornost, ba bylo by na místě spíše uvést, že chatrné mediální a politické pokrytí, týkající se amerických vojenských operací, soustřeďuje především na sever Afriky a Blízký východ obecně, černý kontinent zůstává tradičně upozaděn.

Četné stopy Pentagonu na černém kontinentu

Spojené státy začaly signifikantně posilovat svou vojenskou přítomnost v Africe v roce 2007 s cílem provádět „protiteroristické operace“, počítaje v to i vojenská cvičení s africkými partnery, poté, co bylo na konci druhého volebního mandátu prezidenta George W. Bushe založeno americké armádní velitelství pro Afriku (AFRICOM). AFRICOM řídí americké vojenské aktivity, včetně těch tajných, a to v 53 afrických zemích kromě Egypta, který spadá pod Centrální velitelství Spojených států (CENTCOM). Tento militaristický „footprint“ jde jako v jiných regionech světa ruku v ruce se zájmy Bílého domu a samozřejmě se zájmy velkých amerických korporací. Ve skutečnosti se stopy Pentagonu postupem času nevyhnuly žádné africké zemi vyjma dvou států – Zimbabwe a Eritrey. V současné době se „sídlo“ AFRICOMu nachází v malém africkém státě Džibuti, neboť ostatní africké země, včetně řady amerických spojenců, rezolutně odmítly, aby bylo vybudováno na jejich území.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniel Veselý

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

migrace

Zajímalo by mě, jaký je ten váš zmiňovaný recept na migraci, když tvrdíte, že ,,my jako hnutí ANO říkáme, že máme svůj vlastní recept na pakt víz a migrace, na migraci jako celek." Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…