Proč si poslanci SPD a hnutí ANO vydupali zcela nestandardní slyšení na výboru exdetektiva Komárka? Komárek byl na sklonku roku souzen a odsouzen k podmínce za informace o takzvaném brutálním úniku od policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Jak se ukázalo, jeho informace nebyly zrovna „okované“. V rámci procesu ovšem Komárek vystoupil s šokující informací. O osud vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila se podle jednoho svědectví prý nápadně zajímal advokát David Michal z kanceláře MSB Legal, spojované s lobbistou Ivo Rittigem.
Když loni v květnu probíhala razie v kauze Bereta včetně zatýkání elitních policistů, David Michal podle Komárka zjišťoval, jestli neodvedli i Nevtípila. „Když se dovídá, že pan Nevtípil není mezi zadrženými, tak to do telefonu komentuje slovy: ,Tak ten Nevťa (myšleno Nevtípil) zadržen nebyl‘,“ řekl soudu Komárek. Podle něj Michal ještě dodal: „To jsem si tedy oddech. Ten byl pro nás klíčový v době, kdy probíhalo Čapí hnízdo.“ „Vyšetřování Čapího hnízda začalo v roce 2015. Komárek vychází z odposlechů v kanceláři Davida Michala,“ napsaly k tomu Lidové noviny, patřící do impéria Andreje Babiše.
Nedůvěřuje inspekci
Dnes zaměstnanec Finanční správy, spadající pod Ministerstvo financí řízené Alenou Schillerovou za ANO, Jiří Komárek nemá k extrémně tvrdým veřejným prohlášení daleko. Problém ovšem bývá s validitou vyřčených informací. Za výstup s „brutálním únikem informací z vyšetřování od policejního prezidenta“ odešel od soudu s nepravomocnou podmínkou. Proti trestu se odvolal.
Při výslechu na Generální inspekci vloni v červnu Komárek policejní špičky a vedení Ministerstva vnitra vůbec nešetřil. Začal s tím, že inspekci absolutně nedůvěřuje, přešel k tvrzení, že je v Česku ohrožena bezpečnost a že ze strany vedení policie a politiků je policie mrzačena. A zopakoval i tvrzení o podezření o únicích informací od policejních špiček. Podstatnou část své výpovědi věnoval kauze Vidkun, v níž jsou obviněni olomoučtí policisté a podnikatel a přítel exministra vnitra za ODS Ivana Langra, Ivan Kyselý. Jiří Komárek byl tím, kdo vyšetřování kauzy Vidkun rozjížděl, sepsal několik takzvaných úředních záznamů, aby na základě tajného informátora došel k tomu, že olomoučtí kriminalisté manipulují spisy. A zacílil i na Langera. Jenže, jak se při výsleších kauzy Vidkun v posledních měsících ukazuje, informace, na jejichž základě byly povoleny odposlechy a sledování, nesedí. Respektive Komárkovy úřední záznamy rozcupovala řada svědků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Gerhard Nowak